Според резултати от най-ново проучване на общественото мнение в Италия, проведено от агенция SWG, подкрепата за Демократическата партия е паднало рязко до 29,9% от 32,2% само в рамките на последните десетина дена, след като стана ясно, че нейният главен секретар Матео Ренци ще поеме кормилото на властта.
В същото време подкрепата за десницата в лицето на партиите "Форца Италия" на Силвио Берлускони и "Нов десен център" на Анджелио Алфано е нараснала до 34,8% от 33,6% при предишното проучване на агенция SWG от по-рано този месец.
Резултатите от това най-ново проучване (ако се потвърди и от други проучвания) вероятно ще разубедят номинирания за нов премиер Матео Ренци да мисли за каквито и да е предсрочни избори. Но в същото време може да се повиши "апетита" на десницата за провеждането на предсрочни парламентарни избори.
Трябва да се има предвид, че партията на Алфано "Нов десен център" се очертава като най-вероятния коалиционния партньор на Демократическата партия при формирането на новия кабинет начело с Ренци.
Проучването на SWG показва и запазване на подкрепата за движението "Пет звезди" на Бепе Грило в рамките на 23,8% спрямо 24,5% според предходното проучване на агенцията.
Преди обаче да се мисли за каквито и да е предсрочни избори трябва да бъдат направени промени в изборния закон на страната.
Междувременно номинираният за нов премиер на Италия Ренци продължава да сглобява своя управленски екип, като по-рано през седмицата той заяви, че ще е готов с кабинета до утре (събота), когато ще го представи на президента на страната Наполитано. Той се надява, че новото правителство ще бъде гласуван от италианския парламент още в началото на следващата седмица (в понеделник).
Според информация на италианската преса (в-к "La Repubblica") днес Ренци може да избере за отговорния пост на финансов и икономически министър главния икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Пиер Карло Падоан. Евентуално избиране на главния икономист на ОИСР за финансов министър ще бъде добре прието от финансовите пазари, тъй като той се ползва със значително доверие.
Като главен икономист на ОИСР Падоан нееднократно призоваваше ЕЦБ да проведе агресивна стимулираща парична и лихвена политика и беше един от първите критици на програмите за тежки фискални икономии (против мерките за силно свиване на бюджетния дефицит) за най-слабите икономики на еврозоната, борещи се с дълговата криза в региона.
Дали Падоан ще продължи да отстоява тези позиции като финансов и икономически министър на Италия е друг въпрос.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..