Петролният фонд на Норвегия става прекалено голям за Централната банка на страната

Може да се наложи Норвегия да отдели управлението на резервния си фонд от Централната си банка, тъй като средствата в него стават прекалено много и управлението им може да е извън възможностите на ЦБ, препоръчва в свой доклад Norges Bank.

Спестовният фонд, в който Норвегия вкарва приходите си от добива на петрол и природен газ в Северно море, в момента е на стойност от 5 трлн. крони, което се равнява на 840 млрд. долара. Средствата са инвестирани в голямо и сложно портфолио от активи. В доклада си водещи икономисти посочват, че макар досега да не се забелязват определени проблеми, способността на Управителния съвет на Банката да управлява ефективно Фонда по време на международна криза е съмнителна, имайки впредвид, че те вземат решения и за паричната политика на страната. Авторите на доклада препоръчват управлението на Фонда да се изнесе извън Централната банка на Норвегия.

Фондът стартира през 1996-а г., а през 1998-а г. добавя и по-рискови активи като акции в портфолиото си. През 2000-та г. започва да инвестира и в държавите с развиващи се пазари, а през 2011-а влезе и на пазара на недвижими имоти. По последни изчисления на правителството на скандинавската държава Фондът ще нарасне до 7,28 млрд. крони (1,2 трлн. долара) до 2020-а година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27