Изненадващ срив на износа на Китай през февруари доведе до търговски дефицит на втората по сила световна икономика

Изненадващ срив на износa през февруари доведе до негативен търговски баланс на втората по сила световна икономика и поднови опасенията за забавяне на китайския икономически растеж.

Търговският баланс на Китай излезе на дефицит от 22,99 млрд. долара през февруари при прогнози за излишък в размер на 14 млрд. долара и след търговски излишък за 31,86 млрд. долара през януари.

Основна причина за първия китайски търговски дефицит от март 2013-а година насам (и най-голям дефицит от февруари 2012-а) оказа масивния спад на износа на годишна база с цели 18,1% през втория месец на годината (при прогнози за повишение с 10,6%) след ръст с 10,6% през януари. Това представлява най-драматичния спад на китайския износ от август 2009-а година (когато износът се понижи с 23,4%), като в същото време вносът в Китай се повиши с 10,1% (при прогнози за повишение със 7,6%) след ръст с 10,03% през първия месец на годината.

Според китайската статистика празниците около Лунната нова година в страната са причинили рязката флуктоация на търговския баланс, тъй като китайските компании засилват техния износ в навечерието на този празник, който през настоящата година се падна в началото на февруари, а не като беше през 2013-а година в края на януари.

За първите два месеца на новата година обаче китайският износ се е понижил с 1,6% на годишна база (спрямо първите два месеца на 2013-а), докато вносът се е повишил с 10% и това е довело до търговски излишък от едва 8,89 млрд. долара - рязко свиване със 79,1% на позитивния търговски баланс спрямо същия период на миналата година. Това сякаш показва, че негативно влияние върху международната търговия на Китай в началото на 2014-а година не е оказал само сезонния фактор, свързан с едноседмичното празнуване на Лунната нова година според китайския календар.

Данните могат да подновят опасенията на финансовите пазари за слабо представяне на китайската икономика в началото на новата година, въпреки че според китайският официоз "China Daily" заложената от правителството цел за постигане на растеж на БВП от 7,5% през 2013-а година е "гарантирана".

През миналата седмица китайското правителство представи своите нови икономически прогнози, според които БВП на страната ще забави своя растеж до 7,5% през настоящата година след растеж от 8,0% през миналата година и текущо ниво на икономически растеж от 7,9%.

Дали ще се оправдаят подновените опасения за забавяне на китайския икономически растеж ще зависи до голяма степен от серията икономически данни от Китай в четвъртък (13-ти март), когато ще бъдат оповестени февруарските данни за инвестициите, за индустриалното производство и за продажбите на дребно.

През уикенда бяха оповестени и по-ниски от прогнозите данни за китайската инфлация, като индексът на потребителските цени (CPI) през февруари се забави до 13-месечно дъно от 2,0% на годишна база (при прогнози за повишение с 2,1%) след ръст с 2,5% през януари. Индексът на цените на производител (PPI) пък се понижи през февруари с 2,0% на годишна база (при прогнози за спад с 1,9%) след понижение с 1,6% през първия месец на годината.

Днешните разочароващи данни за търговския баланс на Китай и продължаващата руско-украинската криза преди насрочения за събота референдум в автономната област Крим за присъединяване на полуострова към Руската федерация провокираха рязко понижение на азиатските фондови борси. Китайският индекс Shanghai Composite се срина с 2,86%, докато японският индекс Nikkei се понижи с 1,01% от петседмичен връх в края на миналата седмица. Индексът Hang Seng падна с 1,84%, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 1,03%, а австралийският индекс ASX 200 се понижи с 0,93%.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10