Оповестената днес поредна серия по-слаби икономически показатели потвърждава опасенията на финансовите пазари за рязко забавяне на икономическия растеж на Китай в началото на годината.
Индустриалното производство през първите два месеца на 2014-а година регистрира повишение с 8,6% на годишна база при прогнози за ръст с 9,5% и след повишение с 9,7% през декември. Това е най-слабият растеж на китайското производство от март 2009-а година.
Продажбите на дребно в Китай също не оправдаха очакванията, отбелязвайки повишение през януари и февруари с 11,8% на годишна база (при прогнози за 13,5%) след ръст с 13,6% през последния месец на 2013-а година.
Беше регистриран и слаб растеж на дълготрайните инвестиции, като през първите два месеца на годината те отчетоха повишение от 17,8% на годишна база (при прогнози за повишение с 19,4%) след скок с 19,6% през декември 2013-а година, отбелязвайки най-слаб растеж от декември 2002-а година.
Въпреки че днешните данни вероятно бяха повлияни от важния сезонен фактор - едноседмичната почивка за китайската Нова година в началото на февруари, тези индикатори потвърждават, че има задълбочаване на забавянето на икономическия растеж на Китай в началото на новата година след не много добрия финал на 2013-а година.
Финансовите пазари сякаш бяха подготвени за подобен негативен сценарий след слабите PMI проучвания за бизнес активността в Китай през първите месеци на годината и след разочароващите данни от преди дни за търговския баланс на втората по сила световна икономика през февруари (изненадващ търговски дефицит от близо 23 млрд. долара след срив с 18,1% на годишна база на китайския износ).
Въпреки знаците за доста рязко забавяне на китайската икономика, все още не е ясно дали властите в страната ще предприемат нови стимулиращи мерки като понижение на изискваните от Централната банка (PBoC) минимални депозитни резерви на търговските банки. Правителството на Китай най-вероятно ще изчака и данните за растежа на БВП през първото тримесечие на годината (към средната на април), преди да обмисли нови мерки, които да подкрепят доста анемичния растеж на китайската икономика.
По-рано днес китайският премиер Ли Къцян отбеляза, че заложената от правителство цел за растеж на БВП от 7,5% през настоящата година ще бъде "гъвкава" (с възможност за вариране около заложено ниво за икономически растеж) и отново подчерта, че ключов фактор през 2014-а година ще бъде разкриването на нови работни места.
Той се опита да омаловажи и нарасналите през последните дни опасения за риск от кредитна криза, като посочи, че дълговите рискове са под контрол и че ще има повишение на регулаторните мерки за контролиране на държавния и на корпоративния дълг в страната. В края на миналата седмица компанията Chaori Solar Energy обяви, че не може да изплати задължения по свои корпоративни облигации. В понеделник и китайската компания Tianwei Baobian Electric предупреди, че се намира в сериозно финансово затруднение, след като отчете нетни загуби от 5,23 млрд. китайския юана през 2013-а година. Това представлява финансова загуба за втора поредна година, а според правилата на китайската борса корпоративните облигации и акции на компании със загуби за две поредни години ще бъдат делиствани (изтеглени) от търговия на Шанхайската фондова борса.
Въпреки днешните поредни разочароващи икономически данни от Китай, азиатските фондови пазари опитват известна стабилизация след солидното низходящо движение през предишните няколко сесии на търговия до двуседмични дъна. Китайският индекс Shanghai Composite дори бележи ръст от 1,07%, южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,1%, японският индекс Nikkei се понижи с едва 0,1%, като само индексът Hang Seng падна с 0,62%.
Добър ръст от 0,53% бележи австралийският фондов индекс ASX 200 на фона на оповестените по-рано днес доста по-добри от прогнозите данни за заетостта в Австралия през февруари. Работната заетост през февруари скочи с цели 47,3 хиляди при прогнози за по-скромно повишение с 15 хиляди след повишение с 18 хил. през януари (възходяща ревизия от спад с 3,7 хиляди). Солидно повишение регистрира и нормата на работна заетост в Австралия до 64,8% от 64,6% през януари (ревизия от 64,5%) и при прогнози за 64,5%, като в същото време безработицата в страната остана без промяна на ниво от 6,0%. Много силните данни подкрепиха и австралийския долар, като той скочи рязко от 0,8988 щатски долара към 0,9081 нивото.
Слабите китайски данни запазиха натиска върху цените на медта на стоковите борси, като фючърсите на ценния метал се понижиха с 0,4% към 6508 долара на тон, но за сега остават на вчерашното 4-годишно дъно от 6376,25 долара за тон. Именно медта е силно зависима от състоянието на китайската икономика, с оглед на факта, че Китай е основен консуматор на ценния метал (около 40% от глобалното потребление на медта), като от началото на годината цената на медта падна с над 12%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..