Европейските фондови борси отварят с понижение, парирайки част от вчерашното солидно възходящо движение, тъй като инвеститорите насочват внимание към днешното Zew бизнес проучване в Германия (от 12:00 ч.) и продължават да следят развитието на "украинската драма".
Вчера глобалните фондови пазари реагираха с доста изненадващ риск-апетит на очаквания изход от референдума в Крим за присъединяване на полуострова към Русия и на възприетите от финансовите пазари като доста "символични" санкции, които ЕС и САЩ наложиха върху неколцина руски и кримски официални представители. Липсата на сигнали за възможна военна ескалация в Украйна и относително умерените санкции на Запада срещу Русия доведоха до рязко повишение на цените на акциите, тъй като инвеститорите действаха на принципа: "Продавай (акции) при слухове (преди кримския референдум), купувай при факти".
Днешният подпис на руския президент Владимир Путин за стартиране на процеса по присъединяване на Крим към Руската федерация обаче води до ново известно повишение на геополитическото напрежение, което спомогна за негативния старт на търговията на европейските пазари на акции.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,43% след вчерашния солиден ръст от над 1% (най-солидно повишение от началото на месеца), докато немският индекс DAX се понижава с 0,77%, парирайки част от вчерашния ръст от 1,37%, тъй като има опасения за известно влошаване на Zew индекса, измерващ бизнес нагласите в Германия през март. Френският индекс CAC40 се понижава с 0,37% (след вчерашен скок с 1,32%), а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,35% (след като вчера се повиши с 0,62%).
Вчерашният доста силен риск-апетит доведе до солиден скок и на пазара на акции на Уолстрийт, като индексът DJIA се повиши с 1,13% до 16247,22 пункта, широкият индекс S&P500 се повиши с 0,96% до 1858,83 пункта, а технологичният индекс Nasdaq приключи търговията с ръст от 0,81% до 4279,94 пункта.
Европейските инвеститорите ще продължат да следят събитията и новините около руско-украинската "кримска" криза, като тяхното внимание ще се насочи към и Zew бизнес проучването в Германия и данните за търговския баланс в еврозоната (от 12:00 ч.) преди поредната серия икономически данни от САЩ - за инфлацията (индекса CPI) и за началното жилищно строителство през февруари (от 14:30 ч.). Следобед стартира и поредното важно двудневно заседание на Федералния резерв (с резултати от него утре вечерта).Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..