Търговският баланс на Китай през март отчете излишък от 7,71 млрд. долара при прогнози за по-скромен излишък от 1,8 млрд. долара и след търговски дефицит в размер на 22,98 млрд. долара през февруари.
В същото време обаче беше отчетен солиден спад на китайския износ за втори пореден месец и рязко понижение на внос. Китайският износ се понижи през март с 6,6% на годишна база след спад с цели 18,1% през февруари и при прогнози за повишение с 4,8%. Влошаването на износа на Китай за втори пореден месец (на годишна база) е доста обезпокоителен фактор и представлява първо подобно поредно понижение от 2009-а година насам, като през първото тримесечие на годината износът на втората по сила икономика в света се понижи с 3,4% на годишна база.
Вносът в Китай падна изненадващо през март с 11,3% при прогнози за повишение с 3,9% и след ръст с 10,1% през втория месец на годината, като за първото тримесечие беше отчетено скромно повишение от 1,6% (спрямо първото тримесечие на 2013-а година).
Днешните слаби данни за вноса и износа потвърждават опасенията за забавяне на икономическия растеж на Китай в началото на годината. Официалните данни за БВП ще бъдат обявени на 16-и април, като средните прогнози на финансовите пазари са за забавяне на икономическия растеж до 7,3% на годишна база от 7,7% през последното тримесечие на 2013-а година.
Според някои анализатори обаче, днешните слаби търговски данни може би сa "изкривени" с оглед, че износът на Китай за Хонк Конг и Тайван се срина през март с цели 42% на годишна база, докато китайският износ за останалия свят отчете повишение от 8%.
Тази подробност, както и позитивният ефект върху риск-апетита на глобалните финансови пазари от оповестената снощи стенограма от последното заседание на Фед, доведе до добро повишение на азиатските борси към нови петмесечни върхове.
Китайският фондов индекс Shanghai Composite скочи с 1,38% (с оглед и на спекулациите, че днешните данни ще доведат до поредни стимулиращи мерки от китайските власти), индексът Hang Seng скочи с 1,62%, южнокорейският индекс Kospi с 0,48%, а австралийският индекс ASX 200 се повиши с 0,31%. Единствено японският фондов индекс Nikkei приключи днешната търговия без промяна спрямо вчерашното ниво на затваряне от около 14 300 пункта, макар че по-рано през деня поскъпна за кратко към 14 513 пункта.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..