Европейските борси последваха снощния срив на Уолстрийт и също затънаха на "червена" територия

Европейските фондови пазари отварят със солиден спад и са на път на отбележат първи седмични загуби от месец насам, следвайки подновените снощи агресивни разпродажби на акции на американски технологични компании, което доведе до най-големия еднодневен срив на индекса Nasdaq от края на 2011-а година.

Негативно влияние върху настроението на европейските инвеститори оказват и подновените опасения около китайския икономически растеж (след вчерашните данни за спад на китайския износ и внос за втори пореден месец през март), както и геополитическото напрежение свързано с украинската криза, след като вчера руският президент Путин предупреди (заплаши) редица лидери на ЕС, че може да има проблеми с транзита на руската газ за Европа, ако Украйна не изплати в скоро време на Газпром задължения за близо 2,2 млрд. долара по вече доставен в страна руски природен газ.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,75%, немският индекс DAX пада  с 0,78% (след вчерашно понижение с 0,5%), френският индекс CAC40 се понижава с 0,79% (след вчерашен спад с 0,66%), докато британският индекс FTSE100 губи 0,66% от стойността си.

Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)

Снимка

Новото понижение на европейските фондови пазари се дължи в най-голяма степен на подновената снощи ликвидация на дълги позиции в акции от американския биотехнологичен и интернет сектор, което срина технологичният индекс Nasdaq Composite с цели 3,1%. Това представлява най-солидния еднодневен спад на акциите от американския технологичен сектор от края на 2011-а година насам.

Анализатори на британската банка Barclays посочват, че акциите от биотехологичния сектор отчетоха ръст от цели 91,4%, а в интернет сектора - ръст от 89,7% от края на 2012-а година до края на февруари 2014-а година. Това доведе до прекомерно и нереално поскъпване на технологичните акции и доведе до риск от началото на по-дълбока низходяща корекция, което изглежда вече е факт през настоящата седмица.

Вчерашната нова вълна от ликвидации на дълги позиции в технологичния сектор срина индексът Nasdaq с 3,1% до 4054,11 пункта, като не е изключено този спад да се задълбочи към бившето дъно от 5-ти февруари около 3986,189 пункта.

Разпродажбите на технологични компании се отрази негативно и на индекса на "сините чипове" DJIA, който падна с 1,62% до 16170,22 пункта, както и на широкият индекс S&P500, който затвори с понижение от 2,09% до 1833,08 пункта. Така и двата водещи фондови индекса удариха най-ниски от края на февруари и се отдалечиха от рекордните техни върхове, достигнати точно преди седмица. Миналият петък DJIA удари рекорден исторически връх от 16631,63 пункта, докато индексът S&P500 - нов рекорден връх от 1897,28 пункта.

Графика на американския фондов индекс S&P500 (на дневна база)

Снимка

Логично най-сериозен спад в Европа бележат акциите от европейския технологичен сектор, понижавайки се с близо 2%, като анализатори отбелязват, че този сектор отбеляза ръст от над 40% от ноември 2012-а година до началото на април 2014-а година.

Сривът на Уолстрийт повлече надолу и азиатските фондови пазари. Японският индекс Nikkei  падна с цели 2,38% към 6-месечно дъно от 13960,05 пункта, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,56%, индексът Hang Seng падна с 0,81%, докато китайският индекс Shanghai Composite отчете скромно понижение от 0,18%, но за изминалата седмица регистрира ръст от цели 3,5%.

Днес отново няма да бъдат оповестени по-значими икономически индикатори от двете страни на Океана, като известен интерес ще представляват само данните от САЩ за индекса на потребителските цени (PPI) през март (от 15:30 ч.) и предварителното проучване на Университет в Мичиган за американското потребителско доверие в началото на април (от 17:00 ч.). Очакват се и финансовите резултати за първото тримесечие на годината на големите американски банки JP Morgan Chase и Wells Fargo.

Изглежда, че геополитическата криза около Украйна и свързаните с нея заплахи на Русия за възможни проблеми с транзита на газ за Европа отново ще бъдат на вниманието на глобалните инвеститори, както и срещата във Вашингтон на финансовите министри и централни банкери на страните от Г-20, която ще бъде последвана през уикенда от редовната пролетна среща на МВФ и на Световната банка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27