Обявиха детайлите на стрес-тестовете на европейските банки

Снимка: БГНЕС

Европейският банков надзор разкри вчера плановете си за начина, по който ще бъде тествано здравето на най-големите банки в Европа, очертавайки поредица от стриктни критерии, по които кредитните институции ще бъдат подложени на стрес-тестове в следващите месеци.

Базираната в Лондон надзорна институция е под постоянен натиск да докаже способностите си, след като предишните два стрес-теста от 2010-а и 2011-а година не успяха да набележат слабостите на банковия сектор. Сега те ще бъдат подложени на изследване при развитие от типа „най-лош сценарий“, което включва 21,2% спад на цените на жилищата, 7% спад на БВП и 19% спад в цените на акциите.

Тестовете ще започнат в края на следващия месец и ще покрият 124 банки в ЕС или около половината от европейския банков сектор.

Моделът на „неблагоприятния сценарий“, който е разработен от Европейския борд за системен риск, е набелязал няколко основни риска, които в най-голяма степен заплашват стабилността на банковата система в ЕС. Това са: ръст на доходността на глобалните облигации, особено в нововъзникващите пазари, продължаване на влошаването на кредитното качество в страните със слабо търсене, неспособност да се осъществят икономически реформи и затруднение в достъпа до финансиране от пазарите.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10