Активността в производствения сектор на Китай се сви за четвърти пореден месец през април, сигнализирайки за продължаваща слабост на икономиката и през второто тримесечие, показа окончателно проучване на британската банка HSBC.
Окончателният индекс PMI на банката HSBC, измерващ активността в промишлената сфера на Китай, се повиши през април много слабо до 48,1 пункта от 8-месечно дъно през март на ниво от 48,0 пункта, като данните са по-слаби от предварителен индекс на ниво от 48,3 пункта. Индексът остава под важното ниво от 50 пункта за 4-ти пореден месец, което е сигнал за продължаващо свиване на китайския промишлен сектор.
Индексът PMI, измерващ промишленото производство, се подобри през април до двумесечен връх от 48,0 пункта спрямо 47,2 пункта през март, но също остава на негативна територия (под важното ниво от 50 пункта). Нов спад под важното ниво от 50 пункта бележи и индекса на новите промишлени поръчки, след като през март този индикатор опита да излезе на позитивна територия.
Главният икономист на китайския клон на банката HSBC Кю Хонгбин коментира последното PMI проучване така:
Вътрешното потребление показва слабо подобрение, но продължава да се сви, макар и с малко по-бавно темпо. В същото време обаче новите експортни поръчки и индекса на работната заетост бележат понижени, като данните бяха ревизирани в низходяща посока спрямо предварителното промишлено PMI проучване за април. Това подсказва, че промишленият сектор и китайската икономика в по-общ план продължават да губят възходящия импулс. През последните дни властите в Пекин оповестиха нови мерки за реформи, които могат да подкрепят икономическия растеж чрез стимулиране на инвестиции в частния сектор. Ние обаче смятаме, че ще се наложи предприемането на по-солидни действия, за да се гарантира, че китайската икономика ще възстанови своя възходящ импулс.
Междувременно официалната китайска статистика (CFLP) оповести свое проучване за дейността в непромишлената сфера според което индексът PMI, измерващ активността извън промишлената сфера (в сферата на услугите) се повиши през април до 54,8 пункта от 54,5 пункта през март.
Индексът на новите експортни поръчки обаче се понижи до 51,0 пункта от 51,7 пункта през март, докато индексът на бизнес очакванията в бъдеще остава непроменен в доста високо нио от 61,5 пункта.
Окончателното PMI проучване на банката HSBC за активността в сферата на услугите на Китай ще бъде оповестено в сряда (7-и май).
Като цяло днешните данни подсказва слаб старт на новото тримесечие, след като през първите три месеца на годината икономиката на Китай се разшири с едва 7,4% на годишна база - най-слаб икономически растеж от 18 месеца насам.
Според редица анализатори китайският икономически растеж през настоящата годината ще се забави към 7,3% спрямо правителствените цели за растеж на БВП от 7,5%.
Азиатски борси реагираха с известно понижение на смесените до слаби данни от Китай и на продължаващата ескалация на украинската криза като китайският индекс Shanghai Composite се колебае около петъчното ниво на затваряне, индексът Hang Seng бележи спад от 1,32%, японският индекс Nikkei се понижава с 0,19%, а южнокорейският индекс Kospi се понижава с 0,12%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..