Повишение на търговския излишък на Китай през април при изненадващ скок на износа и вноса

Търговският излишък на Китай през април се разшири малко по-силно от очакванията при изненадващо повишение на износа и вноса, което е добър знак за съживяване на китайската икономика в началото на второто тримесечие.

Излишъкът по текущата сметка се разшири през април до 18,46 млрд. долара от излишък за 7,71 млрд. долара през март и при прогнози за излишък в размер на 16,7 млрд. долара.

Китайският износ и внос отбелязаха изненадващо повишение след техен солиден спад през март, което е позитивен сигнал за икономическите перспективи след слабия старт на икономиката на Китай в началото на годината и сякаш е причина властите в Пекин да не обмислят значително разхлабване на паричната и лихвена политика в подкрепа на икономическия растеж.

Износът на Китай се повиши през април с 0,9% на годишна база при прогнози за спад с 1,7% и след солидно понижение с 6,6% през предходния месец на годината, докато вносът се повиши с 0,8% на месечна база при очаквания за спад с 2,3% и след понижение с цели 11,3% през март.

Въпреки изненадващо добрите данни китайският износ през първите четири месеца на годината все още бележи понижение от 2,3% на годишна база (спрямо първите четири месеца на 2013-а), докато вносът се повишава слабо с 1,4%.

Според китайската статистика водещите индикатори показват, че подобрението на износа ще стане по-ясно подчертано през следващите месеци.

Трябва обаче да се има предвид, че на фона на все още неувереното глобално икономическо възстановяване китайските власти предупреждават за висока степен на несигурност относно перспективите за капиталовите потоци през настоящата година, с оглед политиката на Фед на редуциране на паричните стимули и продължаващо забавяне на китайския икономически растеж.

Инвеститорите на азиатските борси реагираха позитивно на днешните добри търговски данни от Китай, като в подкрепа на техния риск-апетит беше и вчерашното възходящо движение на пазарите на акции в Европа и САЩ след сигналите от страна на руския президент Путин за известна промяна на досегашния твърд курс по отношение на кризата в Украйна (неговия призив към източните региони на Украйна да се откажат от планирания за 11-и май референдум и обещанието за изтегляне на руските войски от украинската граница). Снощното изказване на шефа на Фед Джанет Йелън също допринесе за възходящото движение на пазарите на акции, след като тя направи позитивна оценка за икономическите перспективи пред САЩ, но в същото време подчерта, че е оправдано запазването на стимулиращата лихвена и парична политика за продължителен период от време, преди да последва първо повишение на американските лихви.

Днес японският индекс Nikkei се повиши с 0,93% след вчерашен спад с цели 2,9% (най-солидно понижение от март насам), китайският фондов индекс Shanghai Composite се повиши с 0,42%, индексът Hang Seng - с 0,34%, южнокорейският индекс Kospi - с 0,55%, докато австралийският индекс ASX 200 скочи с 0,75%, подкрепен и от днешните по-добри от прогнозите данни за австралийския пазар на труда през април (ръст на работната заетост с 14,2 хил. броя при прогнози за по-скромно повишение от 9 хил. броя).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10