Китайската статистика оповести по-слаби от прогнозите данни за индустриалното производство и за продажбите на дребно през април, като това е знак за запазване на мудното представяне на втората по сила световна икономика и в началото на второто тримесечие на годината.
Растежът на индустриалното производство отчете изненадващо забавяне през април до 8,7% на годишна база от 8,8% през март и при прогнози за повишение с 8,9%. На месечна база индустриалното производство се повиши с 0,82% след повишение с 0,8% през третия месец на годината.
Сигнал за слабата китайска индустрия представлява и повишение на производството на стомана през април с 5,4% до 92,5 млн. тона след растеж с 5,0% през март, като за първите четири месеца на година беше отчетен растеж от едва 5,9% (спрямо същия период на миналата година) след повишение на производството на стомана с цели 11,4% през 2013-а година.
Китайските продажби на дребно регистрираха повишение през април с 11,9%, но при прогнози за запазване на мартенското темпо на растеж от 12,2%. На месечна база продажбите на дребно в Китай се повишиха през април с 0,83% след подобрение с 1,24% през март.
Според китайската национална статистика има забавяне и на растежа на дълготрайните бизнес инвестиции, като през периода януари-април те се повишиха със 17,3% на годишна база след растеж със 17,6% за трите месеца до март и прогнози за по-солидно повишение от 17,7%.
Рязко влошаване се отчита и в търговията с недвижими имоти, като през периода януари-април продажбите на недвижими имоти отчетоха спад от 7,8% на годишна база до 1,83 трлн. китайски юана след понижение с 5,2% през първото тримесечие на годината. Според китайската статистика началното строителство на жилища е регистрирало спад от 24,5% на годишна база за първите четири месеца на годината след спад с 27,2% през периода януари-март.
Днешните китайския данни не дават повод за оптимизъм и подсказват, че втората по сила икономика в света продължава да показва слабост и в началото на второто тримесечие на годината след вялото нейно представяне през първите три месеца. В същото време тези данни предполагат, че ще отнеме време преди оповестените по-рано през годината нови стимулиращи икономиката правителствени мерки да започнат да дават резултат.
Въпреки слабите китайски икономически показатели, азиатските борси бележат солидно повишение в края на днешната търговия, като добрият инвеститорски риск-апетит се дължи на вчерашното солидно възходящо движение на пазарите на акции в Европа и на Уолстрийт.
Японският индекс Nikkei бележи ръст от 1,95% към двуседмичен връх на фона на по-слабата японска йена, южнокорейският индекс Kospi се повишава с 0,92%, австралийският индекс ASX 200 - с 0,91%, докато индекс Hang Seng се повишава с 0,31%. Единствено борсата в Шанхай реагира с известно понижение на днешните слаби китайски данни, като индексът Shangai Composite парира първоначалното възходящо движение и вече бележи спад от 0,32%.
Основна подкрепа за днешния риск-апетит на азиатските борси оказа снощното солидно възходящо рали на американските пазари на акции, като индексите DJIA и S&P500 приключиха търговията на Уолстрийт с нови исторически върхове въпреки продължаващите рискове за ескалация на кризата в Източна Украйна. Индексът DJIA се повиши с 0,68% до 16 695,47 пункта, като по-рано през вчерашната търговия удари нов рекорден връх от 16 704,84 пункта, докато широкият индекс S&P500 се повиши с 0,95% до нов исторически връх на затваряне от 1896,65 пункта, след като по-рано през деня се повиши до 1897,13 пункта - точно под рекордния връх от 4-ти април от 1897,28 пункта. Солиден ръст от 1,77% регистрира и технологичният индекс Nasdaq, като той приключи снощната търговия на ниво от 4143,83 пункта - все още доста под неговия многогодишен връх от по-рано през годината около 4371,076 пункта.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..