В сряда британският паунд падна от 16-месечния връх спрямо еврото, а спрямо долара достигна едномесечно дъно, след като от АЦБ изненадаха инвеститорите, заявявайки, че нямат планове за затягане на паричната политика в близко бъдеще.
Еврото запази скромните си печалби спрямо долар, но падна до 2- и половина месечно дъно спрямо японската йена, въпреки помощта на азиатските централни банки, които купуваха в опит да ограничат силата на собствените си валути.
Интервенциите на централни банки като тази на Южна Корея и Китай се опитаха да възпрат загубите на единната валута, предизвикан от нарастващите очаквания, че ЕЦБ ще разхлаби паричната политика през юни в опита да обуздае дефлационния натиск.
Главният икономист на МВФ даде 25% шанс Еврозоната да изпадне в дефлация до края на 2015.
Неочакваното нарастване на индекса на производствените цени в САЩ през април предизвика краткотрайно търсене на долари, след като стойността му достигна 1- и половина годишно дъно.
Еврото се изкачи до стойности над 1.37 долара, след което тества нивото 5 пъти. Последно единната валута се разменяше на печалба от 0,07% за 1.3712 долара.
Спрямо паунда, еврото поскъпна с 0,40% до 81.77 пенса, отдалечавайки се от новото 16- месечно дъно на 81.26.
Спрямо йената, европейската валута достигна 2- и половина месечно дъно на 139.42 йени, губейки 0,41%. Доларът също падна спрямо йената с 0,41% до 101.83.
Паундът изгуби основа, след като АЦБ опроверга очакванията за увеличение на лихвения процент през идната една година, заявявайки, че възстановяването на икономиката на Великобритания е на ранен етап. От банката също така отбелязаха лекото влошаване на пазара на труда и понижиха прогнозата си за нивото на безработица през следващите няколко години.
Паундът достигна едномесечно дъно на 1.6753 долара след обявяването на доклада за инфлацията, падайки от около 1.6820, а последно се разменяше на загуба от 0,36% за 1.6768 долара.
В доклада си АЦБ отбеляза, че поскъпването на паунда е предизвикало низходящ натиск върху инфлацията.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..