Европейските пазари на акции отварят без съществени движения за втори пореден ден на търговия след пет поредни сесии на солиден ръст, но основните фондови индекси продължават да консолидират около многогодишните върхове.
Очаква се днешната търговия в Европа да бъде относително тънка и неликвидна, тъй като редица европейски финансови пазари са в почивка за християнския празник Възнесение Господне. Въпреки че основните европейски борси ще бъдат отворени (в Лондон, Франкфурт и Париж), днес няма да работят фондовите пазари в Австрия, Швейцария, Холандия, Финландия, Норвегия, Швеция, Лихтенщайн, Люксембург и Исландия. Но дори борсите в Германия и Франция ще бъдат повлияни от светлия християнски празник, като се очаква и там търговията да бъде доста вяла и в относително малки обеми.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се търгува около вчерашното ниво на затваряне към 344 пункта, след като вчера удари нов многогодишен връх от 344,80 пункта (най-високо ниво от началото на 2008-а година насам). Немският индекс DAX се понижава с 0,15% към 9924 пункта, отстъпвайки от вчерашния рекорден исторически връх от 9957,87 пункта, но оставяйки в подножието на ключовата психологическа съпротива на ниво от 10 000 пункта.
Френският индекс CAC40 се понижава с 0,25% към 4520,46 пункта - малко под многогодишния връх от 4536,83 пункта, отчасти като реакция на поредните слаби данни от Франция (ръст на безработица през април), докато британският индекс FTSE100 се повишава с 0,33%.
Със спад от 0,59% отваря борсата в Мадрид, вероятно като реакция на низходящата ревизия на окончателните данни за икономическия растеж на Испания през първото тримесечие на годината. БВП се повиши в рамките на очакванията с 0,4% на тримесечна база, но беше ревизиран надолу до растеж с 0,5% на годишна база от предварителните данни на испанската статистика Insee за повишение с 0,6%.
Въпреки колебанието на европейските борси от началото на седмицата инвеститорският риск-апетит остава в пълна сила с оглед нарастващите очаквания, че на заседанието на 5-и юни ЕЦБ ще обяви серия стимулиращи парични мерки и политики, имащи за цел справяне с ниската инфлация в еврозоната и в подкрепа на кредитирането в региона, което да подкрепи европейския икономически растеж.
Днес вниманието на европейските инвеститори ще бъде насочено главно към следобедната серия важни икономически данни от САЩ с основен акцент върху ревизираните данни за БВП през първото тримесечие на годината (от 15:00 ч.). Средните прогнози на икономисти и анализатори са за низходяща ревизия на и без това шокиращо слабия американски икономически растеж в началото на годината, като се очаква понижение на БВП с 0,5% след предварителните данни за анемичен ръст от 0,1%.
Известен интерес за финансовите пазари ще представляват и данните за седмичните молби за помощи при безработица (от 15:30 ч.), както и индексът за предстоящите продажби на жилища през април (от 17:00 ч.).След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..