Брутният вътрешен продукт на Австралия се повиши през първото тримесечие на 2014-а година с 1,1% на тримесечна база след повишение с 0,8% в края на миналата година и прогнози за по-слаб ръст от 0,9%.
На годишна база БВП на Австралия се повиши с 3,5% през периода януари - март след растеж от 2,8% в началото на 2013-а година и при прогнози за повишение с 3,2%. Това представлява най-доброто представяне на австралийската икономика от второто тримесечие на 2012-а година.
Основен принос за по-добрия икономически растеж оказа нетния износ на страната, който добави 1,4% към БВП на Австралия през първото тримесечие на годината, след като в края на миналата година допринесе за растежа с едва 0,3%.
Потребителските разходи през първите три месеца на годината се повишиха с 0,3%, докато бизнес запасите отчетоха спад с 0,6%.
Въпреки по-добрите данни редица анализатори предполагат, че солидният икономически растеж на Австралия няма да бъде устойчив в бъдеще, тъй като нетният износ на страната едва ли ще окаже такова позитивно влияние върху БВП през следващите месеци и тримесечия.
Подобни очаквания има и Австралийската централна банка, като тя също прогнозира забавяне на растежа на БВП през второто тримесечие с оглед известна загуба на добрия възходящ импулс в износа. Това може да се потвърди от утрешните данни за очаквано свиване на търговския излишък на Австралия през април.
Поради това австралийският долар поскъпна на валутния пазар, но само за кратко, след по-добрите данни за БВП през първото тримесечие. Австралийският долар отскочи към 0,9297 щатски долара, преди да върне назад към 0,9265, като в същото време еврото падна до 1,4641 "австралиеца", преди да стабилизира към 1,4685.
Австралийският долар регистрира по-солиден и по-траен ръст единствено спрямо новозеландския долар, поскъпвайки към 6-месечен връх от 1,1023 (най-високо ниво за "австралиеца" от 11-и декември 2013-а година).
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..