Продължаващата вече шести месец стачка на миньорите в ЮАР доведе до поскъпване на паладия до над тригодишен максимум

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цената на паладия достигна до най-високи стойности за последните повече от три години, след като преговорите между правителството и профсъюзите в Южна Африка се провалиха и стачките продължават. Повече от 70 хил. миньори протестират от началото на годината в РЮА, която е втора по добив на паладий и най-крупният производител на платина в света. Разговорите между министъра на минералните ресурси Нгоако Раматлходи и представителите на Асоциацията на миньорите и Профсъюза на строителите не дадоха резултат. Междувременно, производителите обмислят стъпки за потушаване на стачките.

От началото на годината паладият е поскъпнал с над 18%, а платината с 6,6%. Стачките на работниците в Южна Африка е струвала на компаниите около 22 млрд. ранда или 2,1 млрд. щ.д. Търсенето на металите, чиято главна употреба е в сферата на производството на устройства за контрол на замърсяването от превозните средства, за трета поредна година превишава предлагането.

Според анализатори намаляващото предлагане и трайната тенденция за повишение на търсенето навеждат инвеститорите на мисълта, че е възможно паладият и платината да продължат да поскъпват. Към 9:02 ч. в Лондон паладият прибави нови 0,5% към стойността си до 847,25 долара за унция, след като в петък закратко достигна ниво от 847,65 долара за унция, което бе най-високата стойност на метала от февруари 2011-а г. Цената на платината в Лондон записва ръст от 0,6% до 1 461,85 долара за унция.

По данни на анализатора Джонсън Мати търсенето на паладий превишава предлагането с цели 1,6 млн. унции през тази година, а дефицитът на платина се оценява на 1,2 млн. унции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15