Волатилността се завърна на петролните пазари, тъй като страховете, свързани с доставките на суров петрол от Ирак покачиха рязко цените и обемите на търговията на петрола.
Колебанията в цената на петрола, след дълъг период на ниска волатилност, може да принудят хедж фондовете да променят стратегиите си на търговия. Ако повишената волатилност се запази, това може да предизвика главоболия за големите потребители на горива, като авиокомпаниите.
Според данните волатилността в "брент" петрол, изчислена на база дневните промени на цената за последните 30 дни, се е покачила с над 11 % след 6-и юни.
Очакваната волатилност, която се определя от движението на цените на опциите в петрола, също се увеличи през последната седмица, макар че изменението е в рамките на 1%.
Скокът в цените на петрола дойде след като сунитските бунтовници започнаха въоръжена офанзива срещу иракските и съюзническите войски в Северен Ирак. Международната агенция по енергетика предупреди, че боевете поставят под въпрос възможността на страните от ОПЕК да изпълняват дневните си квоти по добив на петрол.
Фючърсите на суровия петрол тип "брент" със срок на доставка месец август се търгуват на цени около 113,50 долара за барел, което е с 4 долара повече от миналата седмица. През изминалата година цените гравитираха главно около 110 долара за барел.
През последните дни цените на суровия петрол със срок на доставка през 2015-а г. и 2016-а г. също се повишиха дори с по-бързи темпове, отколкото спот цените. Това според пазарни анализатори е отражение на военния конфликт върху бъдещата производствена динамика.
За последно повишение на волатилността в цената на петрола се наблюдаваше преди три години, когато гражданската война в Либия доведе до намаляване на износа. Най-висока волатилност бе отчетена в началото на 2009-а г., след като цените на суровия петрол бяха потопени по време на финансовата криза.
Според пазарни източници разходите за закупуване на кол-опция в петрола, която дава право на притежателя за закупуване на петрол на фиксирана цена на определена дата, наскоро са станали доста по-високи, отколкото разходите по закупуването на пут-опции, даващи права за продажба на петрол.
Някои инвеститори започнаха залози за спад на волатилността в търговията на петрол, тъй като исторически волатилността се покачва главно при по-резки спадове в цената, но не са редки случаите когато и покачването на цените води до продължителен период на повишена волатилност.
Най-голямата иракска петролна рафинерия е била атакува днес от сунитски бойци, които са използвали картечници и минохвъргачки, съобщава BBC. Атаката на рафинерията "Бейджи" в Северен Ирак е започнала в ранни зори. Най-голямата петролна..
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата..
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче..