Индийската рупия е на път да запише четвърто поредно седмично понижение, което е и най-дългата серия на седмично обезценяване на валутата от края на април. Причина за спада на рупията са притесненията, че повишаващите се цени на петрола ще разширят търговския дефицит на Индия и ще увеличат инфлацията.
Петролът тип "брент" вчера поскъпна до 115,71 долара за барел, което е най-високата му стойност от 6-и септември 2013-а година, след като нестихващият конфликт в Ирак засили опасенията на инвеститорите, че има опасност от прекъсване на доставките от втората по-обем на добива страна, членка на ОПЕК.
Търговският дефицит на втората по население държава в света достигна 11,2 млрд. долара през изминалия месец, което е най-високата му стойност за последните 10 месеца, а инфлацията през миналия месец нарасна до 6,01%.
Анализатори отбелязват, че рупията остава "заложник" на геополитическото напрежение в Близкия изток и се очаква курсът на валутата да остане волатилен в краткосрочен план.
Индийската рупия загуби 0,7% от стойността си спрямо долара от началото на седмицата и се търгуваше на нива от 60,19 рупии за един щатски долар към 9:14 ч. в Мумбай. На 18-и юни индийската валута поевтиня до 60,54 рупии за долар, което е най-ниската й стойност от 29-и април, а днес губи нови 0,2%.
Само за седмица вложената волатилност, измерваща очакваните движения на валутния курс в ценообразуването на опционни контракти, записа ръст от 76 б.т. или 0,76 процентни пункта до 7,72%.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..