Търговският дефицит на Австралия изненада неприятно финансовите пазари, разширявайки се през май до 1,911 млрд. австралийски долара след дефицит за 780 милиона през април (низходяща ревизия от дефицит за едва 122 млн.) и при прогнози за доста по-скромен дефицит в размер на 200 милиона. Това представлява най-висок търговски дефицит от януари 2013-а година.
Износът от Австралия се понижи през май с цели 5% на месечна база (най-солиден спад от януари 2012-а година), докато вносът отбеляза понижение от 1,0%.
Разочароващо големият търговски дефицит е в резултат на падащите цени на суровините, главно на цените на желязната руда и на въглищата (основен източник на австралийския износ) и напомня, че нивата на австралийския долар на валутните пазари не са в синхрон с икономическите фундаменти - поскъпване на "австралиеца" при спад на цените на суровините.
Участниците на валутните пазари реагираха на днешните слаби данни с известно прибиране на печалби от "дълги" позиции в австралийския долар, като сякаш чак сега си дадоха сметка за вчерашното изявление на Австралийската централна банка след края на нейното заседание, че нивата на валутна обмяна остават високи от историческа гледна точка и най-вече с оглед пониженията на ключови цени на суровини.
През днешната азиатска търговия австралийският долар падна към 0,9449 щатски долара, след като вчера удари 8-месечен връх от 0,9506 долара и сега тества важна близка зона на подкрепа около 0,9445/35 областта (бивши върхове на "австралиеца" от 12-ти, 23-ти и 27-и юни).
По същото време еврото отскочи от вчерашното едноседмично дъно около 1,4396 австралийски долара към 1,4468 нивото.
Графика на австралийски долар/американски долар (на дневна база)
Резервната банка на Австралия (RBA) остави основния лихвен процент без промяна в рекордно дъно от 2,5%, оправдавайки по този начин очакванията на финансовите пазари. Но Австралийската централна банка отново посочи, че нивата на местната валута..
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски..