Стенограмата от последното заседание на Фед не разсея мъглата около бъдещото повишение на американските лихви

Оповестената снощи стенограма от последното заседание на Федералния резерв (проведено на 17-и и 18-и юни) потвърди, че Фед най-вероятно ще приключи програмата за парични стимули през октомври, но в същото време не подсказа, че може да се очаква по-скорошно начало на цикъл на затягане (повишение) на американските лихви.

Централните банкери продължават да очакват, че инфлацията в САЩ ще бъде под ценовия прицел от 2% през следващите няколко години, като някои от членовете на Фед изразяват опасение, че упорито ниската инфлация в Европа и Япония може да ерозира и американските инфлационни очаквания.

Федералният резерв отбелязва, че икономическата активност е отчела отскок през второто тримесечие след изненадващото свиване на БВП в начало на годината. Пазарът на труда в обща план се подобрява, като има сдържано повишение на заплащането на труда. Капиталовите разходи се повишават, въпреки че жилищният сектор все още остава относително слаб. Това дава основание да се предположи, че Фед ще приключи програмата за "количествени улеснения" на своето заседание през октомври, когато за последно ще бъде понижен размерът на програмата за покупки на активи с 15 млрд. долара, показват протоколите от юнското заседание на Федералния резерв.

В същото време членовете на Федералния резерв обсъдиха някои от неотдавнашните тенденции на финансовите пазари (солидното поскъпване на пазарите на акции?), като отбелязват, че тези трендове предполагат, че инвеститорите не са взели предвид по подходящ начин рисковете за техните инвестиционни решения.

На срещата през юни представителите на Фед започнаха дискусия относно стратегията за повишение на лихвените проценти, показва стенограмата от последното заседание. Но Федералният резерв отново даде сигнал, че планира да задържи ключовата федерална фондова лихва близо до нулата за по-продължителен период от време. Това запази средните очаквания на финансовите пазари за първо повишение на американските лихви към средната на 2015-а година.

Трябва обаче да се има предвид, че последното заседание на Фед беше проведено, преди да станат ясни силните данни за американския пазар на труда през юни (спад на безработицата до многогодишно дъно от 6,1% и нов ръст с 288 хиляди на новите работни места).

Въпреки че инвеститорите не бяха изненадани от стенограмата от последното заседание на Фед, след нейното оповестяване последва известен спад на щатската валута, понижение на доходността на американските държавни облигации и повишение на цените на акциите на Уолстрийт.

Еврото поскъпна към тазседмичен връх от 1,3650 долара, британската лира отскочи обратно над 1,7100 нивото към 1,7167 долара (точно под важния 69-месечен връх от 4-ти юли около 1,7180), докато доларът падна обратно към вчерашното едноседмично дъно около 101,44 йени.

Доходността на 10-годишните американски облигации се понижи към 2,54%, след като закратко отскочи към 2,6% в резултат на сигналите от Фед за приключване на програмата за "количествени улеснения" на заседанието на банката през октомври.

Пазарът на акции на Уолстрийт реагира с повишение на стенограмата на Фед, като фондовите индекси DJIA и S&P500 затвориха с ръст от малко над 0,45%, докато технологичният индекс Nasdaq се повиши с 0,63%.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10