Капиталовите разходи на компаниите по света са разочароващи

Когато компаниите харчат пари за нови машини, съоръжения (или на финансов език - реализират капиталови разходи), резултатът е създаването на работни места и икономически растеж. Една от целите на усилията на централните банкери да потискат лихвените проценти е да насърчават повече такива разходи. Но последното проучване на рейтинговата агенция Standard & Poor’s показа, че бумът предстои да се материализира - в реално изражение капиталовите разходи са намалели с 1% през 2013-а и се очаква да паднат още през тази година.

Може би е изненадващо, но капиталовите разходи намаляват при развиващите се икономики, които като цяло са разглеждани като двигателя на глобалната икономика. Делът на капиталовите разходи на развиващите се икономики е паднал от 34% през 2011-а до 27% за миналата година.

Големите инвеститори традиционно са миннодобивни и енергийни фирми, които допринасят за 42% от капиталовите разходи в световен мащаб през 2013-а. Но и в двете индустрии разходите рязко намаляват, като се очаква да паднат още през тази година. Компаниите може би губят възможността да харчат: капиталовите разходи са били по-големи от свободния паричен поток през три от последните пет години. В допълнение инвестиционният бум от миналото десетилетие може да означава, че предлагането на минерали се е изравнило с търсенето.

Разходите за научноизследователска дейност и развитие са били по-високи от капиталовите разходи, нараствайки с 4,7% в реално изражение през 2011-а и 2012-а. Но ускорението изглежда се забавя въпреки подобряващата се икономика: разходите за научни изследвания и развитие са нараснали едва с 2,6% миналата година.

Защо компаниите не са се възползвали от евтиното финансиране, за да харчат повече? Една от очевидните причини е, че корпоративните приходи не нарастват много бързо. Като се вземат предвид ограниченията, капиталовите разходи не изглеждат толкова оскъдни. За световните нефинансови компании съотношението между капиталови разходи и приходите е близо до най-високите си нива за последните десет години. Но това също така означава, че е малко вероятно компаниите да повишат разходите си още много. Проучване сред великобритански фирми показа, че несигурността около търсенето и рискът от слаба възвръщаемост са основните възпиращи механизми за ръководителите, които решават дали да увеличат разходите.

Без силно икономическо развитите компаниите няма да започнат да харчат повече. Но ако те не харчат повече, няма да има по- силно възстановяване.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27