Европейските пазари на акции бележат добър ръст в началото на днешната търговия след като в края на миналата седмица започнаха да избледняват страховете на инвеститорите около стабилността на португалската банкова система, свързани с голямата банка Banco Espirito Santo.
В опит да се възстанови доверието на финансовите пазари стана ясно, че през уикенда Витор Бенто (икономист с добро реноме) беше назначен за нов изпълнителен директор на най-голямата листвана на борсата в Лисабон банка. Banco Espirito Santo отново посочи, че разполагат с допълнителна кешова наличност от 2,1 млрд. евро над минималните регулаторни изисквания и че това би било достатъчно за да се покрият потенциални загуби на банката от нейни експозиции за около 1,15 млрд. евро в активи на фамилната групировка Espirito Santo Group.
Централната банка на Португалия от своя страна подчерта, че платежоспособността на Banco Espirito Santo (BES) е солидна и добави, че ще предприеме необходимите стъпки, за да не допусне "заразен ефект" от финансовите проблеми на фамилната групировка Espirito Santo Group върху португалската банкова система.
Това доведе до понижение на напрежението на европейските фондови и дългови пазари още в края на миналата седмица и спомогна за днешния позитивен старт на европейските борси.
В подкрепа за частичното подновяване на риск-апетита допринася и новината за възможна сделка по закупуване на британската фармацевтична компания Shire от страна на американската фирма AbbVie, след като американската компания отправи нова оферта за 53,20 пунда (около 90,53 долара) на акция за Shire. Това води до ръст на акциите на британската компания към рекорден връх от 50,33 паунда.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,79% към 339,63 пункта, но след като в петък приключи с най-солиден седмичен спад от март насам.
Немският индекс DAX се повишава с 0,81% към 9744,9 пункта след анемично повишение с 0,1% в петък и седмичен спад от цели 3,4%. Френският индекс CAC40 се повишава с 0,66%, но след седмичен спад от 3,4%, докато британският индекс FTSE100 се повишава с 0,75%, парирайки част от седмични загуби от 2,6%.
Повишение съответно от 0,45% и от 0,57% регистрират и фондовите индекси на борсите в Милано (индекс MIB) и в Мадрид (Ibex-35), но след солидни загуби от 4,4% и от 4,3% през предходната седмица. Ръст от 0,64% бележи и португалския индекс PSI 20, като акциите на банката Banco Espirito Santo SA отвориха с повишение от близо 2%, преди обаче да последва нов техен спад с над 6%. По този начин само в рамките на последните пет дни на търговия акциите на голямата португалска банка се обезцениха с цели 37%.
През настоящата седмица банковата мини-криза в Португалия ще продължи да привлича погледите на инвеститорите на Стария Континент, но с повишено внимание ще се очакват и шестмесечните показания на президента на Фед Джанет Йелън пред сенатската банкова комисия (във вторник) и през финансовата комисия на Конгреса на САЩ (в сряда) за по-ясни индикации, дали Федералният резерв обмисля по-скорошно от очакваното първо повишение на американските лихви.
За разлика от предходната седмица, през следващите дни ще бъдат оповестени и серия важни икономически данни от САЩ с акцент върху продажбите на дребно през юни (утре) и за индустриалното производство през юни (в сряда).
С интерес се очакват и днешните данни за индустриалното производство в еврозоната през май (от 12:00 ч.), утрешното Zew бизнес проучване на Германия и важните данни за инфлацията в еврозоната в сряда.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..