Предпазлив негативен старт на европейските пазари на акции

Европейските фондови борси отварят разнопосочно, но без съществени промени, като настройката на инвеститорите остава негативна след слабото петъчно Ifo бизнес проучване в Германия и оставащото в сила напрежение около геополитическата криза между Русия и Украйна/Запада преди очакваните през настоящата седмица нови по-строги икономически и финансови санкции спрямо Москва.

Петъчният спад на акциите на Уолстрийт като реакция на по-слабите финансови резултати на водещи компании като Visa и Amazon също допринася за липсата на риск-апетит на европейските фондови борси. В края на миналата седмица индексът DJIA затвори със спад от 0,72% към 16960,57 пункта, докато индексът S&P500 се понижи с 0,48% до 1978,34 пункта, отстъпвайки от техните рекордни върхове съответно около 17151,56 (връх от 17-и юли) и около 1991,39 пункта (от 25-и юли). Технологичният индекс Nasdaq се понижи с 0,5% до 4449,56 пункта, след като в четвъртък (24-и юли) успя да покори нов 14-годишен връх от 4485,499 пункта.

Общият европейски индекс отваря с понижение от 0,07%, докато немският индекс DAX се понижава с 0,23% към 9622,48 пункта, задълбочавайки петъчни спад от 1,5%. За сега индексът DAX удари часово дъно около 9607,27 пункта - точно над важното двумесечно дъно от 21-ви юли около 9596,31 пункта.

Френският индекс CAC40 се повишава с 0,2%, британският индекс FTSE100 - с 0,05%, а индексът на борсата в Милано бележи понижение от 0,32%.

Очакванията за налагане на по-тежки санкции от страна на ЕС срещу Москва водят до поредно понижение на руските пазари на акции, като индексът RTS бележи спад от 1,6%, а индексът MICEX се понижава с 0,9%.

И през настоящата седмица вниманието на инвеститорите в глобален план ще бъде насочено към руско-украинската криза, но с повишение внимание ще се очаква редовното заседание на Федералния резерв (в сряда), както и важните данни за БВП на САЩ през второто тримесечие (в сряда), доклада за американската заетост през юли (в петък) и предварителните данни за инфлацията в еврозоната през юли (в четвъртък).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10