ОТ МВФ предупредиха в понеделник, че британският паунд е “надценен” и пречи на ребалансирането на икономиката далеч от това да разчита единствено на разходи и износ.
В годишната си оценка за икономиката на Обединеното кралство, фондът заяви, че паундът е надценен с между 5 и 10% поради “липсата на конкурентоспособност и ограничената диверсификация на износа”.
Макар че ръстът на паунда би бил от голяма полза за британските туристи в чужбина, от МВФ призоваха Великобритания да бъде по- малко зависима от публичните и частните разходи, ако желае да поправи неустойчивата си външна позиция.
МВФ приключи своята “Статия IV” за Великобритания през юни, когато завърши и враждата им с коалиционното правителство относно строгите ограничения. В своя подробен доклад от понеделник фондът изложи оптимистични прогнози, подобни на правителствените, и заяви, че последната икономическа стратегия е “подходяща”.
От МВФ обаче не бяха толкова благоприятно настроени към резултатите от износа на Великобритания, ограниченията върху емиграцията и комуникацията на АЦБ.
Фокусът на фонда върху паунда дойде, след като валутата поскъпна с около 10% спрямо долара през последната година, а оценката на реалните ефективни валутни курсове на МВФ, която взима предвид търговските модели на Великобритания, както и инфлацията, е с около 6% по- силна от средното за страната през 2013.
Силата на стерлинга бе възпрепятствана от усилията да се затвори търговския дефицит на Великобритания и да се остави твърде висок дефицит по текущата сметка, която включва дохода от инвестиции и чуждестранни активи.
“Оценката на персонала гласи, че салдото по текущата сметка е с около 2,6% по- слабо от равновесното му ниво и че реалният валутен курс е надценен с около 5-10%” заявиха от МВФ.
От фонда препоръчаха продължително съкращаване на публичните разходи и полагане на усилия да се повиши производителността, за да стане Великобритания по- конкурентоспособна.
Бул Тренд ТрейдърGBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..