Отскок на европейските акции след частично отслабване на руско-украинската криза

Европейските пазари на акции бележат добро повишение в началото на днешната търговия, парирайки част от солидните загуби през предходните две седмици. В подкрепа на инвеститорския риск-апетит са новините за известно отслабване на руско-украинската криза.

В края на петъчната търговия руското министерство на отбраната обяви край на военните учения в южните региони на Русия и завръщане на военни части и самолети по техните бази. Именно тези поредни "военни учения" бяха критикувани от САЩ и бяха определени като "провокативна" стъпка на фона на украинската криза.

Последваха и непотвърдени информации, според които проруските сепаратисти са поискали от Киев споразумение за прекратяване на огъня, въпреки че украинските власти заявиха ясно, че може да бъде постигнато подобно споразумение, но само ако сепаратистите предадат техните оръжия.

Междувременно стана ясно, че е постигнато и 72-часово (тридневно) временно прекратяване на огъня в Ивицата Газа между военни сили на Израел и милициите на Хамас.

Това частично отслабване на геополитическото напрежение даде "глътка въздух" на инвеститорите на глобалните капиталови пазари и доведе до солиден отскок на пазара на акции на Уолстрийт в края на петъчната търговия (най-солидно повишение от март насам), последван от днешно добро възходящо движение на азиатските борси.

Пазарите на акциите в Европа също се възползват от временното отслабване на геополитическото напрежение и бележат добър отскок в началото на днешната търговия, парирайки част от солидното двуседмично понижение към рекордни дъна от началото на годината.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 1,18% от удареното в петък най-ниско негово ниво от март насам, докато немският фондов индекс DAX бележи ръст от 1,39% към 9135 пункта, след като в началото на петъчната търговия падна към 8902 пункта (най-ниско ниво на индекса от октомври 2013-а година). Само по-трайна стабилизация на индекса DAX над 8900 нивото, последвана от скорошен отскок обратно над 9130/60 (бивши върхове от 7-и и от 6-и юли; бивши дъна от 15-и април и от 4-ти юли) може да стабилизира борсата във Франкфурт и да доведе до възходяща корекция на основния немски фондов индекс. Евентуален траен спад на немския фондов индекс под 8902/8900 обаче може да задълбочи неговото понижение към следващата важна техническа зона на подкрепа около 8870/8850 пункта (основна възходяща тренд линия на подкрепа в сила от дъното около 4965 пункта от септември 2011-а година; 23,6%-а корекция на цялото многогодишно възходящо движение от 4965 дъното до рекордния исторически връх от 20-и юни тази година около 10050,98 пункта).

Графика на немския фондов индекс DAX (на дневна база)

Снимка

Френският индекс CAC40 се повишава с 1% към 4189 пункта, докато британският индекс FTSE100 бележи повишение от 0,79% към 6619 пункта. Частичното завръщане на риск-апетита на глобалните капиталови пазари води до добър отскок и на акциите на борсите в Милано и Мадрид, като италианският фондов индекс MIB се повишава с 1,39%, докато испанският индекс Ibex-35 - с 1,26%.

Въпреки добрия ръст на европейските пазари на акции, повечето анализатори и икономисти предполагат, че това възходящо движение изглежда ограничено на фона на продължаващите геополитически напрежения в трите важни точки на света - руско-украинската криза и опасенията за негативното й отражение върху и без това слабото европейско икономическо представяне, кризата в Ивицата Газа между Израел и Палестина и не на последно място кризата в Северен Ирак и въздушните удари на САЩ в региона.

Геополитическото напрежение ще остане в светлините на прожекторите и през настоящата седмица, като по същото време вниманието на финансовите пазари ще бъде насочено и към предстоящата серия важни икономически данни от двете страни на Океана.

Най-голям интерес от САЩ ще представляват данните за американските продажби на дребно (в сряда) и за индустриалното производство (в петък) през юли, които могат да дадат по-ясен сигнал относно времето за първо вдигане на лихвите на Федералния резерв.

През следващите дни на търговия ще бъдат оповестени и серия ключови икономически данни от Стария континент в т.ч. утрешното Zew проучване за потребителското доверие в Германия и данните за индустриалното производство в еврозоната през юни (в сряда). Основният акцент обаче ще бъде поставен върху предварителните данни за БВП на еврозоната през второто тримесечие на годината и за инфлацията в региона през юли (в четвъртък).

Сряда пък може да се окаже голям ден за британската лира и за финансовите пазари на Острова, тъй като тогава ще стане ясен доклада за заетостта във Великобритания през юли и ключовия "Тримесечен инфлационен доклад" на Английската централна банка. В петък ще бъде обявена и първата ревизия на предварителните данни за британския икономически растеж (БВП) през второто тримесечие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27