Австралийският икономически растеж се забави през второто тримесечие, тъй като предпазливостта на потребителите ограничи техните разходи, а нетният износ отчете спад за сметка на подобрение във вноса, показват данни на статистическото бюро на Австралия (ABS).
Брутният вътрешен продукт се повиши през второто тримесечие с 0,5% на тримесечна база след солидния ръст с 1,1% в началото на годината, но това забавяне на австралийската икономика беше по-слабо от средните прогнози за растеж от 0,4%.
На годишна база БВП на Австралия се повиши през периода април - юни с 3,1% след растеж с 3,5% през първото тримесечие и прогноза за повишение с 3,0%.
Разходите на домакинствата се повишиха с 0,5% на тримесечна база, докато правителствените разходи се повишиха с 0,3%. Промишленият сектор отчете ръст от 2,1%, а строителният сектор се повиши с 1,4%, но минно-добивният сектор отбеляза спад от 1,4% и отне 0,2% от растежа на БВП на страната.
Австралийският долар реагира позитивно на малко по-добрите от прогнозите данни, парирайки част от вчерашните си загуби на валутните пазари. "Австралиецът" отскочи от сутрешното близо 10-дневно дъно около 0,9262 американски долара към 0,9313 нивото, докато еврото върна от сутрешния едноседмичен връх от 1,4170 австралийски долара към 1,4105 нивото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..