Сингапур изпреварва Хонгконг в класацията за най-ефективна здравна система, след като правителството увеличи публичните разходи за здравеопазване в контекста на нарастваща продължителност на живота на населението.
Сингапур беше наградена с първо място измежду останалите 51 страни според годишната класация на информационната агенция "Блумбърг", която се изготвя на базата на следните фактори – стандарт на живот, разходи за здравеопазване като процент от БВП и средно за всеки гражданин. Хонгконг отстъпи крачка назад, заемайки второ място, след нея на трета позиция се нарежда Италия, докато САЩ заема 44-то място, а Русия остава на последното 51-во място.
През последните години Сингапур увеличи публичните си разходи за здраве с нарастване на средната продължителност на живот и политическия натиск за предприемане на определени мерки за облекчаване на бедността и социално слабите индивиди. Държавата преразпределя през бюджета определена сума за здравни разходи, предоставяйки по този начин пакет от здравни услуги. Извън държавното финансиране и предоставените пакетни услуги пациентите трябва да поемат всички останали разходи, ако решат да използат допълнителни здравни услуги.
Правителството на министър-председателя Лий Куан ще похарчи близо 4 млрд. сингапурски долара (3,2 млрд. долара) през следващите 5 години, за да подпомогне гражданите, които ще могат да се възползват от новия универсален план за здравно осигуряване, който ще бъде въведен в края на следващата година и ще носи името MediShield Life, заявиха от Министерство на здравеопазването. Освен това се предвижда в него да бъдат заделени 9 млрд. сингапурски долара за здраве и финансова помощ за гражданите в нетрудоспособна възраст.
Класацията на "Блумбърг" за най-ефективните здравни системи е базирана върху държавите с население от поне 5 млн. души, БВП на глава от население надвишаваща 5 000 долара и средна продължителност на живота не по-малка от 70 години.
Разходите за здравеопазване на глава от населението в Хонгконг нарастват с 38% до 1 944 долара спрямо предходната година. В Сингапур повишението е с 13% до 2426 долара. Продължителността на живот в Сингапур се увеличава с 0,4 години за същия период до 82.1 години в сравнение с Хонгконг, където ръстът е от 0,06 години до средната възрастовата граница от 83,5 години.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..