Висока инфлация и доходност при турските държавни ценни книжа

Невъзможността на Централната банка на Турция да задържи процента на инфлация при основните нововъзникващи пазари поражда притеснението за повишаване доходността на дълговите ценни книжа на облигационния пазар през тази и следващата седмица.
Инвеститорите вероятно ще търсят по-висока доходност за днешната продажба на двугодишни и десетгодишни ценни книжа, след като потребителските цени се повишават по-бързо от очакваното през месец август, според Strateji Menkul Degerler AS. Турция не постигна добра доходност при емисията на 10-годишни ценни книжа през миналия месец. Малко по-късно, на 19-и септември, беше публикувано изследване на Централната банка, в което експертите промениха своята прогноза за нивото на годишна инфлация до 7,44%. Според новата прогноза инфлацията надскача с 2% целевия таргет на политическите лидери и достига най-високото си равнище за повече от година.   
Гуверньорът на Централната банка Ердем Баски успява до този момент да контролира политическото напрежение, като основната му цел е да стимулира икономическия растеж, който от своя страна да компенсира нарастваща инфлация. Опасенията около момента и темпа на вдигане на лихвените проценти от Федералния резерв също допринасят за инвеститорския апетит към турските държавни ценни книжи.
Двугодишната доходност на турските ценни книжа нараства с 14 базисни пункта до 9,32%, което в контекста на изгладените с инфлацията данни инвестицията се превръща в нерентабилна спрямо позитивните 551 базисни пункта на Бразилия и 43 на Северна Африка. Доходността се повишава от 8,11% през юли.
Правителството планира да продаде държавни ценни книжа за 10 млрд. лири (4,5 млрд. долара) през септември. Вече бяха продадени ценни книжа с плаващ лихвен процент, падежиращи през май 2021-ва г. и такива с фиксиран лихвен процент с падеж през юли 2019-а г.
Доходността по петгодишната дългови ценни книжа се покачва до 9,33%, с което регистрира най-високата си стойност от 31-ви март насам. Турция емитира същия вид облигации при годишна доходност от 9,10% през миналия месец.
Дву-, пет- и десетгодишните купонови облигации ще бъдат предложени за продажба през следващата седмица. Публичното предлагане се счита за начало на продажбата на ценни книжа, възлизащи на обща стойност от 10,5 млрд. лири.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стагнация на потребителските разходи в САЩ през август

След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..

публикувано на 30.09.16 в 15:59

По-добро от очакваното представяне на британската икономика в месеците преди Brexit

Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..

публикувано на 30.09.16 в 13:55

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Ускоряване на инфлацията в еврозоната през септември до близо двугодишен връх от 0,4 на сто

Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..

публикувано на 30.09.16 в 12:27

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10