В началото на днешната търговия европейските акции се търгуват под предпазлив натиск от продажби към едномесечни дъна, следвайки солидния снощен трус на Уолстрийт и последвалото понижение на борсите в Азия.
Вчера американските фондови индекси регистрираха най-голям еднодневен спад от юли насам въпреки липсата на сериозни фундаментални негативни фактори. Според анализатори и инвеститори мотив за рязкото понижение беше солидният спад на акциите на Apple с близо 4%, като само в рамките на деня технологичният гигант загуби 23 млрд. долара от пазарната си стойност.
Негативно влияние върху пазара на акции на Уолстрийт вероятно оказа и поскъпването на долара спрямо останалите основни валути към 4-годишен връх, което от своя страна доведе до спад на цените на пазарите на суровини, засягайки акциите на компаниите от добивния сектор.
Индексът на "сините чипове" DJIA падна с 264,26 пункта до 16945,80 пункта, губейки 1,54% от стойността си, широкият фондов индекс S&P500 се срина с 1,62% до 1965,99 пункта, а технологичният индекс Nasdaq 100 – с 1,94% към 4466,75 пункта.
Само преди седмица (миналия петък) индексите DJIA и S&P500 се "поздравиха" с рекордни исторически върхове – съответно от 17250,64 и от 2019,26 пункта, като по същото време Nasdaq 100 удари нов 14-годишен връх от 4610,57 пункта.
Вчерашният солиден спад на Уолстрийт без наличието на реална видима причина сякаш е знак, че пазарите на акции изглеждат уязвими от стартирането на по-сериозна низходяща корекция през следващия месец.
Снощният негативизъм се пренесе по-рано днес и на азиатските борси, като японският индекс Nikkei падна с 0,88%, австралийският индекс ASX 200 – с 1,28%, южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,12%, а индексът Hang Seng – с 0,38%. Само китайският фондов индекс Shanghai Composite приключи на "зелена територия", повишавайки се с 0,14%.
Европейските борси също стартираха днешната търговия под известен натиск от продажби, но спадът на борсите на Стария континент изглежда ограничен, тъй като инвеститорите предвкусват, че рязката обезценка на единната валута ще доведе до повишение на европейските корпоративни печалби.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,1%, след като в началото на търговията падна с 0,5%, докато немският индекс DAX се понижава с едва 0,05% въпреки днешното слабо проучване за потребителското доверие в Германия. Френският индекс CAC 40 дори бележи предпазливо повишение от 0,16%, а британският фондов индекс FTSE100 се понижава с 0,11%.
През днешната търговия вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към окончателните данни за икономическия растеж на САЩ през второто тримесечие на годината (от 15:30 ч.). Според средните пазарни прогнози БВП ще отчете растеж от цели 4,6% до 4,7% на годишна база при предишна оценка за повишение с 4,2%. Следобед от 17:00 ч. ще бъдат представени и окончателните данни на Университета в Мичиган за американското потребителско доверие през септември.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..