Съединените щати трябва да преосмислят начина, по който се отнасят към вируса ебола

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати трябва да преосмислят начина, по който се отнасят към вируса ебола. Това заяви шефът на Контрола по болестите в Америка д-р Томас Фридън, след като медицинската сестра, грижела се за починалия от ебола американец, е прихванала вируса, въпреки че е спазвала процедурите.

Здравните власти в Съединените щати се опитват да установят как се е стигнало до заразяването на медицинска сестра. По-рано те заявиха, че това е следствие нарушение на правилата за третиране на вирусоносители, но след това поясниха, че нямат точна представа какво се е случило.

Неяснотата доведе до притеснения сред американците и много от тях си зададоха въпроса дали здравната система, която е на фронтовата линия, може да се справи с ебола. От началото на седмицата някои болници действат по указания за справяне с вируса, но от Съюза на медицинските сестри смятат, че в по-голямата си част здравните заведения не са добре подготвени.

Според влезлите в сила мерки всеки един пациент, който има поне два от симптомите на ебола, като висока температура, повръщане, болки в стомаха или кървене, и е ходил в една от страните в Западна Африка трябва да се третира като потенциален вирусоносител.

В Съединените щати към момента има четири болници, които са напълно подготвени за пациенти с ебола – Сейнт Патрик в Мисула, Монтана; Медицинският център към Университета на Небраска в Омаха, Небраска; Еймъри Юнивърсити в Атланта, Джорджия, и Националният институт по здраве в Бетесда, Мериленд.

Междувременно по по-големите летища вече започна скрининг на потенциални носители на вируса ебола. През уикенда на международното летище Джей Еф Кей в Ню Йорк са били направени проверки на 91 пътника от западна Африка, където е ядрото на епидемията. Пет от тях са минали допълителен преглед. Никой не е бил болен от ебола.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!