През третото тримесечие икономиката на Китай отбеляза най-ниските си темпове на растеж за последните пет години и по този начин рискува да пропусне заложените от властите в Пекин целеви нива за растеж за пръв път от 15 години.
Китайският брутен вътрешен продукт се повиши през периода юли - септември със 7,3% на годишна база след икономически растеж от 7,5% през второто тримесечие на годината. Въпреки че официалните данни на китайската статистика бяха малко по-добри от средните прогнози за повишение на БВП със 7,2%, това представлява най-слабото темпо на икономически растеж от първото тримесечие на 2009-а година, когато беше пикът на глобалната финансова криза и когато китайската икономика нарасна с едва 6,6%.
Влошаването на растежа на втората по сила световна икономика може да подсили опасенията, че китайската икономика няма да успее да нарасне с прогнозираните от властите в Пекин около 7,5% през настоящата година и по този начин да пропусне заложените целеви растежни нива за пръв път от 1998-а година насам.
Подобрението на промишленото производство през последните месеци и правителствената увереност, че пазарът на труда остава стабилен контрастират с по-нататъшното забавяне в сектора на недвижимите имоти и кара икономисти и анализатори да останат раздвоени относно това дали властите в Пекин ще трябва да предприемат нови по-сериозни стимулиращи мерки, в това число и понижение на основните лихви в страната.
Междувременно беше оповестена и серия важни икономически данни от Китай за деветия месец на годината.
Индустриалното производство във втората по сила световна икономика се повиши през септември с 8,0% на годишна база при прогноза за повишение със 7,5% и след анемичен растеж с 6,9% през август. На месечна база китайското индустриално производство се повиши през септември с 0,91% след повишение с едва 0,2% през август.
Продажбите на дребно обаче регистрираха забавяне на своя растеж до 11,6% на годишна база (спрямо септември 2013-а) от 11,9% през август и при прогноза за повишение с 11,7%.
Дълготрайните бизнес инвестиции също забавиха своя растеж за първите девет месеца на годината до 16,1% (спрямо същия период на 2013-а година) от повишение с 16,5% през периода януари - август и при прогноза за растеж с 16,3%.
Китайският сектор на недвижими имоти, който формира почти 50% от БВП на страната, отново се явява основна причина за забавяне на икономическия растеж, като продажбите на жилища се понижиха с цели 10,8% през първите двете месеца на годината спрямо същия период на 2013-а година.
Инвеститорите на азиатските борси реагираха негативно на смесените икономически данни от Китай, акцентирайки предимно върху забавянето на растежа на БВП до петгодишно дъно и на по-слабите данни за китайските продажби на дребно и за дълготрайните бизнес инвестиции, като в същото време игнорираха по-солидния растеж на индустриалното производство през септември.
Китайският фондов индекс Shanghai Composite се понижи с 0,73%, японският индекс Nikkei се срина с 2,03% (но след вчерашен ръст от близо 4%), индексът Hang Seng се понижи с 0,31%, а южнокорейският индекс Kospi - с 0,77%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..