10-те най-големи риска пред фондовите пазари през 2015-а год.: Част 1

На път сме да завършим още една доста добра година на американските фондови пазари като до момента основният индекс S&P 500 е нараснал с 12% през 2014-а година, след като през миналата година скочи с близо 30%.

Но не станаха ли прекалено самодоволни инвеститорите? Щатската икономика показва признаци на подобрение и печалбите на борсовите играчи в последните години бяха значителни, но пазарът не може да върви нагоре вечно и 2015-а г. може да се окаже съвсем различна.

Това са 10-те основни риска, за които инвеститорите зад океана трябва да внимават през новата година:

1.  Федералният резерв

Без значение какво мислите за Бен Бернанке и Джанет Йелън, безспорно е, че Централната банка на САЩ използва забележителни и безпрецедентни монетарни политики през последните. И въпреки че фондовият пазар и икономиката се намират в доста по-добро състояние от 2008-а г., все още не е ясно как Америка ще отвикне от "лесните" пари.

Към края на октомври Фед има 4,5 трлн. долара в своя баланс, което е приблизително двойно на това през 2010-а г. и четири пъти повече от времената преди световната финансова криза. Стои въпросът какво ще стане при продажбата на всички тези активи и при увеличаването на лихвените проценти.

2.  Отливът от акциите с ниски дивиденти

Ако Федералният резерв успее да затегне паричната си политика без сериозно да засегне икономиката, високите лихви със сигурност ще създадат усложнения за акциите, които изплащат скромни дивиденти.

В момента много инвеститори са притеглени към потребителски марки, които носят доходност от 2,5%, или към доставчици на комунални услуги, които изплащат 3% дивиденти. Но какво ще стане, ако 10-годишните ДЦК достигнат доходност от 3% или дори 3,5%? Инвеститорите, търсещи доходност при нисък риск най-после ще я намерят при облигациите и ще изтеглят парите си от нискодоходните книжа като тези на Colgate-Palmolive или Coca-Cola, които в момента се търгуват при съотношение цена/печалба от над 20.


По материали на световни информационни източници.

Бул Тренд Трейдър


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27