Стопаните, загубили животни заради болестта „син език“, вече са получили обезщетенията си

| обновено на 23.01.15 в 16:42

Всички стопани, които са загубили животни заради болестта „син език“, вече са получили обезщетенията си. Единични са случаите на неподадени документи заради липса на екарисажна бележка, но и тези животновъди могат да кандидатстват за парична помощ, коментира зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев в Бургас:

При тях има допълнителни начини за доказване на тази загуба. Тя е със заявление от ветеринарния лекар, който обслужва стопанството, заедно с кмета на населеното място там, където са пристъпвали към загробване на такива животни, ако евентуално екарисажната кола не е дошла, така че призоваваме всички да си подадат заявленията заедно с бележките от ветеринарния лекар и кметството за обезщетения.

Ваксинацията на животните срещу „син език“ е крайно необходима. Тя трябва да бъде направена през пролетта, за да не се повтори ситуацията от миналата година. В момента Агенцията по безопасност на храните е спряла процедурата за доставка на ваксината заради жалба до Комисията за защита на конкуренцията. По казуса се очаква решение на Върховния административен съд. 

До средата на април всички животни в Ямболска област ще бъдат ваксинирани срещу болестта, съобщиха от Областната дирекция по безопасност на храните. Стопаните  в областта получиха 87 000 лева обезщетения за загубата на 470 животни. Ваксинирането ще започне в средата на февруари и в кампанията ще бъдат включени 48 частно практикуващи ветеринарни лекари, съобщи д-р Стоян Колев началник на Дирекция „Здравеопазване на животните” в Ямбол.

Ваксинацията ще е задължителна, ние ще направим организация заедно с кметовете и кметските наместници по населените места, ще има представители на местната власт. Ние засега срещаме разбиране от страна на стопаните, тъй като и те са заинтересовани да нямат загуби. Целта е да се изгради траен имунитет, така че всички животни, възприемчиви към това заболяване, преди активния летеж на приносителите на заболяването - коликоидите, да бъдат предзпазени.

От началото на април ще започне и вземането на кръвни проби от едри преживни животни в областта, родени след 1-ви октомври 2014-а година. От заболяването в Ямболска област умряха 470 домашни животни - 450 овце, 12 кози и осем говеда. Огнища на "син език" бяха регистрирани в 56 села, като най-засегната беше крайграничната община Болярово.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!