Михо Михов: Надеждата, че ЕС и НАТО ще оправят ситуацията в Македония, е малко пресилена

ВМРО – ДПМНЕ направи една симбиоза на партийна и държавна власт

| обновено на 18.05.15 в 11:04
Михо Михов
Снимка: БГНЕС

Разкритията, които Зоран Заев направи, по някакъв начин навяват, дават гледище на хронология като повторение на събития от предишните етнически конфликти през 2001 година. Аз не искам да го натрапвам, но ми се струва, че нашето общество обществото съзнание и държавното ръководство – имат нужда от по широк, по-дълбок разрез и анализ. Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" председателят на комисията по отбрана  в НС ген. Михо Михов, който е и бивш посланик в Македония.

Парламентът не действа, защото СДСМ не влезе в него. Второ, коалицията между Демократческия съюз на Али Ахмети с ВМРО – ДПМНЕ е крехка коалиция. Тя във всички случаи има сериозни вътрешни противоречия. Ахмети твърдо държи на европейска интеграция и членство в НАТО, не приема разтакаването на модела, името на Македония и прочие. Тази партия не признава и легитимния избор на президента на републиката.

ВМРО – ДПМНЕ направи една симбиоза на партийна и държавна власт, категоричен е Михов. На митинга в подкрепа на управлението присъстваха 19 партии, но част от тях са маргинализирани и управляващите ги поддържат срещу гаранции за бизнеса на техните лидери.

Михов бе категоричен, че не вижда сериозна алтернатива на управлението дори в лицето на Заев. Държавата се намира в сериозна политическа криза, но дестабилизиращ външен натиск само може да я развие, каза политикът, който не вижда кардинални промени в близко бъдеще.

Груевски се чувства силен и едва ли ще приеме натиск, доколкото знае, че сериозна алтернатива срещу себе си той няма, освен ако поради някакво хрумване или поради характеровите му особености той сам не реши да отиде на нови избори.

Според Михов, ако Македония отиде на избори, най-вероятно е партията на Груевски да ги спечели, защото е консолидирана. Най-неприятен възможен сценарий за югозападната ни съседка е появата на външен дестабилизиращ фактор в Македония, заради който да се стигне до гражданска война там. За такъв сценарий България трябва да наблюдава и анализира, защото би носила морална и историческа отговорност, тъй като ѝ предстои да поеме председателството на регионалното сътрудничество.

Албанският фактор в Македония не е за подценяване. Освен политически, той е и бизнес активен елемент в страната, каза бившият ни посланик в Скопие, след като беше помолен да коментира възможността за нови атентати в Македония, този път инспирирани от албанците там. Според Михов страната сама трябва да реши вътрешнополитическите си проблеми:

Надеждата, че ЕС и НАТО ще оправят ситуацията в Македония "малко-малко", според мен, е пресилена. И аз като посланик съм работил за тази интеграция, но когато вътрешнополитически няма разум и вразумяване, то не се получава както едно време баби и дядовци говореха на момчетата: "Ти, като отидеш в казармата, там ще те оправят". Е какво? Македония, като дойде в ЕС с вътрешните проблеми, както и ние натоварихме Съюза с наши проблеми, оправят ли ни?

Интервюто на Таня Милушева и Николай Кръстев с ген. Михаил Михов можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Лидерите на политическите сили в Македония в опит за решение на кризата

В Македония днес ще се проведе среща на лидерите на параламентарните сили в страната. Те ще се опитат да намерят решение на политическата криза. Тази вечер управляващата ВМРО-ДПМНЕ на премиера Никола Груевски организира митинг, след снощната демонстрация..

обновено на 18.05.15 в 08:38