МВФ призова Фед да изчака до следващата година, преди да повиши основния лихвен процент, предупреждавайки, че доверието към централната банка е заложено на карта и че има твърде много несигурност, за да се оправдае подобен ход.
От МВФ заявиха, че икономиката на САЩ трябва да нарасне с 2,5% тази година въпреки нейното свиванес 0,7% през първото тримесечие, добавяйки, че основите за продължаването на растежа и създаването на работни места остават в сила.
Но от фондът предупредиха, че условията все още не са подходящи за първото увеличение от няколко десетилетия насам, и че от Фед трябва да бъдат предпазливи относно последствията за останалата част от света.
Ние вярваме, че би било по-добре повишаването да започне в началото на 2016-а година, заяви директорът Кристин Лагард.
Подобно увеличение ще има забележителни последствия извън САЩ. Централните банки на развиващите се пазари са изправени пред възможността за големи капиталови отливи, тъй като инвеститорите вероятно ще изтеглят парите си от Латинска Америка и Азия и ще се обърнат към по-високата доходност на американските активи.
Инвеститорите се опасяват, че последвалите трусове могат да бъдат по-лоши от така нареченото „лихвено раздразнение”, причинено от бившия председателя на Фед, Бен Бернанке, когато той намекна за прекратяването на програмата за количествени облекчения през 2013-а година.
Увеличението на лихвения процент може да доведе до рязкото поскъпване на долара, което би ударило лошо компаниите на развиващите се пазари поради големите им задължения, деноминирани в долари. Някои икономисти се страхуват от вълна от фалити при страните с най-голяма експозиция, което би могло да доведе до избухването на нова криза.
От МВФ заявиха, че очакваният ход на Фед е бил внимателно подготвен и телеграфиран към света и финансовите пазари.
Въпреки това, независимо от момента, по-високият лихвен процент все пак може да доведе до значителна пазарна волатилност с последствия за финансовата стабилност, които излизат далеч отвъд границите на САЩ, отбеляза Лагард.
Г-жа Лагард отказа да каже дали е обсъждала намесата на МВФ в паричната политика на САЩ с Джанет Йелън, председателя на Фед. Но тя настоя, че мнението на фонда не е в противоречие с това на г- жа Йелън, която заяви, че увеличението на лихвите ще започне само когато икономическите данни го оправдаят.
Бул Тренд ТрейдърСлед четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..