Марио Драги е спокоен относно въодушевлението на пазара на облигациите. Председателят на ЕЦБ просто заяви, че по-високата волатилност е нормална и ще се запази. Коментарите му на пресконференцията след заседанието на ЕЦБ в сряда помогнаха за рязко нарастване на доходността по държавните облигации на страните от еврозоната. Той обаче спомена единствено очевидното. Тези дни истинският риск за инвеститорите в облигации е да се окажат част от прекалено голямо стадо.
Последната буря във волатилността всъщност стартира във вторник. За два дни, доходността по десетгодишните германски облигации скочи с 36 базови пункта, което е най-голям ръст за толкова кратък период след 1998 година. Покачването на доходността на аналогичните италиански и испански облигации беше 24 и 20 базови пункта. Волатилността на облигациите обаче не е изключение характерно само за еврозоната. На 11 май десетгодишните американски облигации скочиха с 13 базови пункта, което е с почти 2/3 повече от ръста на италианските и испанските облигации за един ден.
Докладът за положителната инфлация в еврозоната и шансовете за увеличение на лихвите от Федералния резерв в САЩ могат отчасти да обяснят резките движения. Такова развитие обаче не оправдава големината им в активи, които са познати като предлагащи сигурност.
Резките движения са основно неизбежно следствие от поведението на тълпата. Прекалено много инвеститори хвърлиха прекалено много пари в държавни облигации за прекалено голям период от време. Доходността спадна толкова ниско, че инвеститорите почти нямат предпазители срещу загубите. Те станаха нервни и се опитват да се спасят дори при най-малката провокация. Груповото мислене обаче доведе до толкова претрупана търговия, че пазарът е податлив на резки движения на общата маса.
Волатилността създава още по-голяма волатилност. Уплашени от бруталните движения, инвеститорите са по-малко склонни да преживеят нови подобни развития, да не говорим да купуват при спад на цената.
И не е само психологията. Общата инвестиционна стратегия да се опита да се ограничи шанса от загуби увеличава волатилността. Това е защото начинът, по който задържат тази вероятност относително постоянно, е като продават когато движенията на облигациите са по-големи и резки. В такава среда има много по-голяма опасност, отколкото сигурност в илюзията, че си един от многото в стадото.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..