Аксел Вебер, президент на Бундесбанк и член на управителния съвет на ЕЦБ преди да напусне и двете институции през 2011 протестирайки срещу покупките на облигации от ЕЦБ, бързо се приземи на нов влиятелен пост, управител на швейцарската банка Ю Би Ес. От този пост той предупреди през 2012, че политиката на лесни пари и експанзията на балансите на централните банки ще доведе до нова буря на финансовите пазари. Сега когато тази буря вече дойде той отново се сблъсква с нея.
Волатилността и преоценката, други думи за загуби, са част от връщането към нормалното заяви Вебер. Той допълни, че трябва да свикнем с това, нещо което и председателя на ЕЦБ Драги каза преди няколко дни. Вебер обаче се опасява за ликвидността на пазара и по-специално в стресови ситуации.
Въпреки, че пусна количествена програма на европейските пазари, ЕЦБ наблюдава безпомощно, докато държавните облигации направиха обратното на това което се очакваше да сторят. Цените се сринаха, доходността скочи. Германските десет годишни облигации скочиха за седем седмици от 0.05% до над 1%. И това дори не е стресова ситуация.
Американските облигации се разпродадоха рязко след началото на февруари и доходността по десет годишните снижа скочи от 1.65% до 2.31%. И сега вече една дума е в списъка на паниката- „ликвидност”. Централните банки обмислят ужасяващия момент, когато тя внезапно изчезне.
Вебер обвинява централните банки за проблемите с ликвидността на световните облигационни пазари. Те купуваха огромни обеми активи и ги поставяха в своите баланси, не просто правителствени облигации, а и корпоративни облигации. Тъй като централните банки купуват и задържат, те изтеглят по този начин една част от ликвидността на пазара.
Той посочи към регулация, която е изтласкала доста банки извън пазара и ги е превърнала повече в дългосрочни бизнес модели. Ю Би Ес например се е превърнала от инвестиционна банка в управител на богатства.
Насоките на Фед пък се превърнаха от общо изявление да не се покачват лихвите какофония дали да бъдат повишени по-рано или по-късно. Това всъщност влияе на пазарните цени, а пазарните движения се превръщат в по-големи, защото хората не са с едно мислене.
Бул Тренд ТрейдърПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..