В свое интервю през юни членът на Борда на управителите на Фед, Джером Пауъл, заяви, че очаква Централната банка да започне да повишава краткосрочния лихвен процент през септември и да увеличи лихвите за втори път през декември тази година. В интервю тази сряда г-н Пауъл беше уклончив относно това дали ще подкрепи намерението на Фед да действа през септември, както бе заявил по-рано.
Дали вижданията му са се променили от юни до сега? От изказванията му не личеше това да е така.
Икономиката се представя в съответствие с неговите прогнози. Ние оставаме на същата пътека на разумен растеж, повече от разумен ръст на заетостта и инфлацията, която все още е под желаното от нас ниво, заяви г-н Пауъл. Подходът ми не се е променил. Мисленето ми не се е променило, добави той.
Някои пазарни участници приеха нежеланието на г-н Пауъл да сигнализира увеличение през септември като ответна реакция срещу председателя на Фед- Атланта, Денис Локхарт. По-рано тази седмица г-н Локхарт заяви, че е склонен да гласува в полза на увеличението на лихвения процент през септември, стига до тогава да не бъдат оповестени разочароващи икономически данни. В сряда г-н Пауъл заяви, че „нищо не е решено”.
Макар в момента те да приемат различни позиции относно това, което са готови да сигнализират във връзка с паричната политика, техните мнения не звучат твърде различни от гледна точка на начина, по който четат икономиката. И двамата са изключително фокусирани върху развитието на пазара на труда. Г-н Локхарт заяви, че понижението на застоя на пазара на труда му дава увереност, че инфлацията евентуално ще започне да се покачва към целевото ниво на Фед от 2%. Г-н Пауъл заяви, че пазарът на труда е бил силен и той ще бъде особено фокусиран върху следващите два доклада на Министерството на труда в оценката си за напредъка на икономиката.
Бул Тренд ТрейдърСлед четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..