Д-р Дариткова: Само намаляване на ДДС върху лекарствата няма да направи лечението по-достъпно

Снимка: БГНЕС

Комплексни мерки в лекарствената политика, а не намаляването на ДДС върху лекарствата ще направи терапията за пациентите по-достъпна и по-добра, каза пред "Хоризонт " д-р Даниела Дариткова, председател на здравната комисия в парламента. Световната банка препоръча намаляване на ставката за лекарствата у нас.


Възможността да се договарят задължителни отстъпки за медикаментите, заплащани от Здравната каса, за тези, които са сами в група, и за онколекарствата ще освободи финансов ресурс в бюджета на касата. От Конфедерацията за защита на здравето и Асоциацията на боледуващите от астма заявяват, че ако не се намали ДДС върху лекарствата, би могло да се реши средствата от това ДДС да постъпват в бюджета на фонда.

С едно изолирано действие като намаляване на ДДС върху лекарствата няма да се стигне до добра лекарствена политика у нас, смята д-р Даниела Дариткова:

Намаляване на ДДС трябва да се разгледа в комплекса от мерки, които да позволят наистина достъпът на пациентите в България до лекарства да бъде подобрен. Главният проблем на пациентите е, че голяма част от медикаментите ги заплащат от джоба си. Това наистина прави достъпът затруднен. На ход наистина е Министерството на здравеопазването, защото лекарствената политиката се прави от министъра на здравеопазването.

Председателят на Конфедерацията за защита на здравето Петко Кенанов коментира, че ако не се намали ДДС върху лекарствата, би могло приходите от него да влизат в Здравната каса:

В цял свят може, само в България не може. Ние сме направили отстъпка за ДДС в хазарта. Откакто е дошла демокрацията искаме да няма ДДС за лекарствата, но има лобита. Ние сме дали и друг избор. Може и да не се свалят ставките, но средствата от ДДС да отиват в Здравната каса.

Според Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма, ако се намали ДДС-то върху лекарствата, Здравната каса ще има нужда от по-малък ресурс за медикаментите, които тя покрива, и така в бюджета й биха се освободили средства за други нужди:

Ще се отвори един ресурс, който ще покрие нуждите от ангажимента, който държавата прехвърли – рак, редките заболявания и т.н.

Д-р Дариткова посочи, че останалите препоръки на Световната банка за реформиране на сектора на лекарствените продукти са разумни и вече се изпълняват от Министерството на здравеопазването и Народното събрание с промените в Закона за здравното осигуряване да се договорят индивидуални отстъпки за някои лекарства:

Да се договарят индивидуални отстъпки с притежателите на разрешителните за употреба.

От 2016 година в сила ще влезе и оценката на здравните технологии. Това е мярка, с която ще се преценява дали дадено лекарство да бъде използвано в България.

От следващата година у нас ще се въведат фармакотерапевтични ръководства и алгоритми, които ще доведат също до рационална лекарствена терапия.

Репортажа чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!