Сливането на Спешната помощ – опасна за живота на пациентите

Снимка: БГНЕС

Доводите на министъра на здравеопазването за сливане на центровете за Спешна помощ на София-град и София-област са зашити с бели конци, заяви председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ доктор Десислава КателиеваВ предаването "Преди всички" тя повтори позицията на асоциацията, че промяната е опасна за пациентите:

В момента се създава една районна координационна централа, която, според министър Москов, работи с 1,5 повиквания на час. Това е абсурдно. Всеки има опита до се обади на тел.112 и тел.112 да не може да го свържи с медицинския телефон на София-град, защото няма свободни оператори, при което се записва повикването и на случаен принцип, без да се прослушва от медик, тръгва екип на някъде, към някого, за нещо. Не ми стана ясно, защо трябва да се трансформират 50 медицински бройки, при положение че има над 30 свободни работни места в ЦСМП – София-област и над 50 свободни лекарски бройки от ЦСМП – София-град.

Вчера окончателно беше взето решение за обединяването на спешните центровете. 5 нови линейки започват работа на територията на областта, с допълнителни екипи за Боровец, Божурище и Вакарел.

Ако наистина ще бъдат осигурени в тези зони, то тогава ще бъде оголена София, в която и без това не достигат екипите, изрази опасения Пенка Георгиева – председател на сдружение "Пациентски организации – заедно с теб". Според нея министерството на здравеопазването тихомълком е направило тази реформа, без да изслуша всички заинтересовани участници в процесите, ангажирани към Спешната помощ.

Тази реформа е изключително притеснителна, защото заплашва живота на пациентите, добави Георгиева.

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Десислава Кателиева и Пенка Георгиева може да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!