Очаква се ЕК формално да одобри новите предложения за задължителен прием на бежанци

| обновено на 08.09.15 в 08:36
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Очаква се на изнесено заседание в Страсбург Еврокомисията формално да одобри новите си предложения за задължителен прием на бежанци. Планът за справяне с миграцията ще бъде представен в сряда пред евродепутатите от председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер.

Въпреки изтеклите в пресата различни варианти, окончателният план за това кой колко бежанци да приеме още не е финализиран. Става въпрос за две отделни законодателни инициативи.

Първата е извънредна схема за спешно разпределение на 120 хиляди души, вече навлезли на европейска територия. Тя се прибавя към предишното предложение на Юнкер за разселване на квотен принцип на 40 хиляди бежанци от Италия и Гърция. Само че в новото ще се преместват и хора, дошли през границата в Унгария.

Втората инициатива е създаването на постоянно действащ механизъм за вътрешно разпределяне на бежанци, който да се активира автоматично, когато броят им в някоя от периферните държави с външни граници значително нарасне.

Все още от Комисията не уточняват дали ще публикуват техническите документи още днес, или ще изчакат речта на председателя Юнкер пред Европарламента в сряда сутрин. Предполага се, че той ще настоява бъдещите квоти да са задължителни, независимо от броя бежанци, които ще се разселват. Неофициално се твърди, че дори има предложения, държавите, които откажат да изпълнят квотата си, да плащат определена сума, с която да се компенсират останалите държави за издръжката на бежанците. Планът трябва да разкрие дали процентно дяловете за различните държани ще се запазят и въз основа на какви критерии ще се изчислява тяхната способност да интегрират сирийци, иракчани и еритрейци. Изключение правят Великобритания, Дания и Ирландия, които са си извоювали по договор да не участват.

В програмата по миграция се очакват и конкретни идеи за подсилване на пограничната агенция Фронтекс, която да получи повече власт от суверенните правителства да връща нелегални имигранти обратно в родината.

Някои от основните предложения на Комисията се нуждаят от одобрение от евродепутатите, а за други парламентът само ще бъде консултиран. Квотната задължителна система обаче трябва да се приеме с квалифицирано мнозинство от вътрешните министри на ЕС на 14 септември.

По неофициални разчети, тиражирани в днешния печат, България ще трябва да приеме още 1600 души в допълнение към близо 600, за които вече се съгласи. Против задължителните квоти се обявяват Унгария, Полша, Чехия и други държави в Съюза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!