Китайското индустриално производство и дълготрайните инвестиции нараснаха през август по-слабо от очакваното, на фона на малко по-добро повишение при продажбите на дребно, като тези смесени данни са допълнителен сигнал за по-нататъшно охлаждане на втората по сила световна икономика и вероятно ще принудят властите в Пекин да предприемат допълнителни стимулиращи мерки.
Индустриалното производство се повиши през август с 6,1% на годишна база при прогноза за повишение с 6,4% и след растеж с 6% през юли, показват данни на Националното статистическо бюро, оповестени в неделя. От началото на годината китайското индустриално производство нарасна с 6,3% на годишна база (спрямо първите осем месеца на 2014-а), съвпадайки със средните очаквания на финансовите пазари.
Китайските продажби на дребно нараснаха през август с 10,8% при очаквания за повишение с 10,6% и след повишение с 10,5% през юли, като за първите осем месеца на годината беше отчетен растеж от 10,5% на годишна база при прогноза за повишение с 10,6 процентни пункта.
Дълготрайните инвестиции в Китай за периода януари – август се повишиха с 10,9% на годишна база при прогноза за повишение с 11,2% и след повишение с 11,2% за първите седем месец на годината. Това представлява най-слабо темпо на растеж на дълготрайните инвестиции от близо 15 години насам, показват данните на Националното статистическо бюро.
Тези смесени данни, в комбинация с оповестени преди време слаби данни за китайския внос и износ, както и за промишлената активност повишават опасността за забавяне на икономическия растеж на Китай през третото тримесечие под ниво от 7% за пръв път от глобалната финансова и икономическа криза насам.
Азиатските инвеститори реагираха негативно на последните икономически показатели, като към края на днешната търговия индексът Shanghai Composite бележи спад с 4,13%, докато японският фондов индекс Nikkei се понижава с 1,63%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..