Хаос на Балканите заради бежанския натиск

Хърватия затвори границата си със Сърбия, Унгария строи ограда по границата с Хърватия, Словения връща мигранти, Словакия отхвърли квотната система

| обновено на 18.09.15 в 11:35
Снимка: БТА

Хърватия затвори напълно седем от общо осемте контролно-пропускателни пункта по границата със Сърбия. Най-големият ГКПП, на главната магистрала между Хърватия и Сърбия, все още е отворен. Мярката е временна и е с цел ограничаване на притока на бежанци, пристигащи в страната от сръбска територия.

За по-малко от един ден в Хърватия, според официалните данни, изнесени по-рано, са влезли 11 000 бежанци, което създава проблеми с техния контрол, настаняване и транспортиране до транзитни центрове, или границите на съседни страни.

Министърът на труда на Сърбия Александър Вулин каза, че Белград ще потърси защита на своите икономически и други интереси в международните съдилища, заради затварянето на границата.

По-рано пък Словения спря движението на влакове по главната линия от Хърватия, след като органите на реда спряха влак с около 150 мигранти, съобщи Ройтерс. От словенската полиция обявиха, че мигрантите ще бъдат върнати в Хърватия колкото се може по-скоро.

Междувременно стана ясно, че парламентът на Словакия, след двудневно обсъждане на положението на бежанците в Европа, почти единодушно отхвърли квотната система за разпределение на мигрантите в страните от ЕС. Със 115 гласа и 4 въздържали се словашките депутати задължиха правителството да отхвърли предложената от ЕК система на задължителни квоти.

Очаква се парламент на Македония да удължи кризисното положение по границите си  до 15-ти юни 2016  година. Мярката е единствената точка в дневния ред на пленарно заседание в Скопие. Предложението бе направено вчера от правителството на премиера Никола Груевски. Досега от Гърция в страната са пристигнали около 80 000 мигранти.

Унгария пък започна да строи ограда по границата с Хърватия, за да пресече притока на мигранти и вече е разположила стотици войници и полицаи, съобщи премиерът Виктор Орбан по общественото радио, цитиран от Ройтерс. Той уточни, че оградата по 41-километровата сухопътна граница между двете страни ще бъде завършена в кратки срокове:

Трябва да приложим същите мерки като по сръбско-унгарската граница, каза Орбан. Той добави, че в момента 600 войници работят по оградата. По-късно днес предстои да бъдат изпратени още 500 и други 700 през уикенда.

Хърватия очаква над 20 000 мигранти през следващите две седмици. Хърватският премиер вече заяви, че страната ще изпраща пристигналите в страната бежанци в Словения или Унгария. През последните часове броят на влезлите в Хърватия се е увеличил много сериозно. Според външният министър на Хърватия Весна Пусич, за близо 24 часа в Хърватия са влезли десет пъти повече бежанци:

За сега Хърватия ще може да ги приеме, но ако продължи тази тенденция и това темпо на влизане в страната се запази, няма да имаме необходимия капацитет и състояние да се справим с този въпрос, във финансово отношение също. Всички тези хора казват ясно, че крайна точка на тяхното придвижване е Германия, каза тя.

В звуковия файл може да чуете репортаж на Николай Кръстев, цялото интервю с вицепремиера и външен министър на Хърватия Весна Пусич ще бъде излъчено на 19-и септмеври в предаването "Събота 150" по програма "Хоризонт" на БНР.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!