Най-големият проблем с дългата употреба на антибиотици е възникналата резистентност на микробите, каза още проф. Тодор Кантарджиев:
Експертите на Европейската комисия казват, че най-голямата заплаха за здравето на човечеството е микробната резистентност. Ако сега в света около 750 хил. души умират, защото заболяват от инфекции, които не могат да се лекуват с антибиотици и нещата продължат така, през 2050 година ще умират 10 млн. души.
Има начини за преодоляване на проблема с привикването към антибиотици и правилата не са сложни, просто трябва да се спазват, обясни проф. Кантарджиев:
Ако антибиотиците се прилагат правилно, не се допуска самолечение на гражданите, а правилно се провежда антибиотична политика в болниците и добро обучение на лекарите в доболничната помощ и се правят инвестиции на световните икономики за търсене на нови антибиотици, може да се намали проявата на резистентност.
След анализ на резистентността в болниците и поликлиниките, направен от над 150 лаборатории, става ясно, че значително е намалена резистентността към стафилококите и пневмококите.
Проф. Кантарджиев коментира къде се коренят проблемите и защо вътреболничните инфекции продължават:
Това се дължи на липса на спазване на антибиотична политика в нашите болници, на прекомерната употреба на широкоспектърни, но евтини антибиотици. Икономиката не трябва да доминира в медицината. Трябва да доминира науката.
За жалост, преди две години отпада наредба, която задължава болниците да имат поне един микробиолог. Личните лекари невинаги вземат гърлен секрет преди да изпишат антибиотик и преди каквато и да е било операция в болниците не се прилага правилната профилактика с антибиотик.