Китайският юан е близо до световно признание. Изключвайки дипломатически изненади, МВФ изглежда готов да го добави към кошницата си от официални валутни резерви по-късно този месец. Членството в този елитен клуб няма да доведе до устрем към поддържането на юани, но ще помогне да се бетонират финансовите реформи в Китай.
Персоналът на МВФ и председателя Кристин Лагард заключиха, че юана отговаря на критериите да бъде „свободно използваем”. Изчиствайки това мъгляво препятствие позволява на борда на МВФ да добави юана към щатския долар, еврото, паунда и йената при изчислението на специалните права за тираж от октомври следващата година.
Въпреки всички фанфари обаче юана е далеч от международно признание. Независимо от важността му за търговията в Китайската народна република, валутата е почти незначима извън китайските граници. Тя дава около 2,45% от световните плащания през септември. Юана е на девето място, след мексиканското песо, при транзакциите на валутната търговия, когато Банката за международни разплащания последно ги измери през 2013.
Присъединяването към специалните права за тираж може да накара другите централни банки да са по-склонни към добавянето на юана към техните резерви. Това би било значимо. Изключвайки китайските огромни резерви, световните валутни резерви са около 7,8 трилиона щатски долара. При промяна от да речем 10% от тях към юана през следващите пет години ще изисква от монетарните власти да изхарчат около 150 милиарда долара на година за покупки на облигации и други активи в юани.
И все пак централните банки не обръщат особено внимание на МВФ при разделянето на резервите си. Йената има 9.4% дял от световните права за тираж, но по-малко от 4% от резервите.
Символичната стъпка е въпреки всичко значително попадение за китайските финансови реформи. Официални представители на централната банка използваха обещанието за международно признание, за да преодолеят опозицията при отварянето на китайската капиталова сметка и либерализацията на вътрешната финансова система. Въпреки, че тези реформи далеч не са привършени, присъединяването към световните рава за тираж прави трудно връщането към старата система. Основната полза от признанието на юана към световния валутен клуб е може би, че Китай ще има по-голяма готовност да спазва международните правила.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..