· Цената на петрола удари най-ниското си ниво от 2008
· Тази седмица на фокус е заседанието на Фед. Вероятността за повишение на лихвите е 74%
· Бедните страни ще получат 100 млрд. долара за година помощ, за да могат да се включат в борбата срещу изменението на климата
Валутен пазар
След публикуването на силните данни за китайската икономика през миналата седмица, австралийският долар успя да поскъпне като достигна до 0.7215 долара. В по-дългосрочен план основната подкрепа се намира в близост до зоната около 0.7080.
При USD/JPY разпродажбите продължават, като крос-йената продължава да пада. Тук има силна подкрепа около 120.60. Следващото ниво с особена важност е 120.20.
USD/ZAR се понижи с близо 5% до 14.92. В края на миналата седмица двойката достигна до 15.90.
В краткосрочен план очакванията са низходящият натиск при USD/JPY както и при стоковите валути да продължи.
През настоящата седмица фокуса на пазарните участници ще бъде насочен към заседанието на Федералния резерв, което ще се проведе на 16 декември. Очакванията на инвеститорите са за 74% вероятност централната банка на САЩ да повиши лихвите.
Суровини
Златото успя да поскъпне с 0.17%. В края на миналата седмица то се търгуваше на нива от около 1074 долара за тройунция. Икономисти очакват леко движение при благородния метал преди срещата на Федералния резерв.
Среброто остана на червена територия, записвайки понижение от 1.44%. Металът се търгуваше на нива около 13.90 долара.
Платината също записа понижение, падайки с 1.36% до 841 долара.
Сред основните метали най-лошо представяне направи алуминият. Медта, никелът и цинкът приключиха седмицата с повишение. По-добрите от очакваното данни за индустриалното производство в Китай могат да подкрепят цените на основните метали през предстоящата седмица.
Цената на суровия петрол падна до 35.16 – най-ниското ниво от 2008 година насам. При петрола сорт брент понижението бе с 4.47%.
Капиталови пазари
В петък фондовите пазари отвъд океана приключиха търговската сесията на червено. Dow Jones спадна с -1.8%, S&P500 с -1.9, а технологичният Nasdaq се понижи с -2.2%.
Европейските фондови индекси също приключиха на червена територия – Dax отбелаза поевтиняване с -2.4%, а Eurostoxx с -2%. Британският водещ измерител FTSE регистрира спад от -2,2%.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..