Икономическият растеж на Великобритания се забави през третото тримесечие по-силно от очакваното, показват низходящо ревизирани данни на британската статистика ONS, които вероятно ще дадат на Английската централна банка повече причини да запази изчаквателна позиция, преди да стартира цикъл на повишение на британските лихви.
Брутният вътрешен продукт на Великобритания се повиши през периода юли – септември с 0,4% на тримесечна база при очаквания и предварителни данни за растеж с 0,5 процентни пункта. В същото време ONS обяви и изненадваща солидна низходяща ревизия на данните за второто тримесечие до икономически растеж с едва 0,5% спрямо предишна оценка за повишение на БВП с 0,7 процентни пункта.
Основна причина за по-плахия от очакваното растеж на британската икономика през третото тримесечие е слабото представяне на сектора на услугите, който формира около 79% от общия БВП на Острова. Според последни данни на ONS, секторът на услугите е нараснал през третото тримесечие с едва 0,6% спрямо предишна оценка за растеж с 0,7 процентни пункта.
Британската статистика обяви низходяща ревизия и на данните за растежа на британската икономика на годишна база, според които БВП на Великобритания е нараснал през третото тримесечие с 2,1% – под предварителна оценка за растеж с 2,3%, като в същото време ревизира надолу и данните за второто тримесечие до 2,3% от предишна оценка за икономически растеж с 2,4 процентни пункта.
Коментирайки окончателните данни за БВП, главният икономист на ONS Джо Грайс каза: БВП беше ревизиран леко надолу през третото тримесечие главно поради по-слаби данни за бизнес услугите и за финансовия сектор. Новите данни показват, че британската икономика е с над 0,3% над нейния предрецесионен пик, регистриран преди силното влошаване на икономическата картина от началото на 2008 година.
Днешните по-слаби от очакваното данни вероятно ще засилят предпазливостта на Английската централна банка относно времето, когато тя трябва да пристъпи към първо повишение на рекордно ниската основна британска лихва от 0,5 процентни пункта.
Британската статистика представи и последни данни за финансовия баланс на Великобритания, отчитайки дефицит по текущата сметка от 17,5 млрд. паунда през третото тримесечие при очаквания за по-голям дефицит в размер на 21,5 млрд. паунда и след дефицит за 17,5 млрд. британски лири през второто тримесечие (низходяща ревизия от дефицит за 16,8 млрд. паунда).
Британската лира обаче не реагира негативно на днешните слаби данни, тъй като малкото на брой участници на валутните предпочитат да закрият част от "късите" си позиции в паунди преди започващите от утре коледни празници. Стерлингът се понижи само за кратко до 1,4831 долара, преди да отскочи към 1,4866 нивото, но продължава да се търгува недалеч от вчерашно 8-месечно дъно около 1,4805 долара. В същото време еврото се понижава към 0,7349 паунда, парирайки час то вчерашните печалби до двумесечен връх около 0,7415 нивото.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..