· Доларът поевтиня, записвайки най-лошият месец от април насам
· Златото с ръст в навечерието на Коледа заради слабия долар
Валутен пазар
Доларът падна спрямо основните валути преди затварянето на пазарите за коледните празници. Така щатската валута записа най-лошото си месечно представяне от април насам. Въпреки лошото представяне на долара през последната седмица, анализаторите остават положително настроени в дългосрочен план. Причина за това са очакванията, че Федералният резерв ще продължи с повишаването на лихвените проценти през 2016 година.
Доларовият индекс записа понижение от 0.4% до 97.945.
Щатската валута отстъпи спрямо йената с 0.5% до 120.28. Това е най-ниското ниво от два месеца насам.
Еврото успя да поскъпне срещу зелените пари. Единната валута се повиши с 0.4%, достигайки 1.0958.
Канадският долар нарасна с 0.1% до 1.3836, докато норвежката крона записа повишение от 0.7% до 8.659.
Британският паунд поскъпна с 0.4% срещу зелените пари, достигайки 1.4927.
Суровини
Златото поскъпна в навечерието на Коледа. Благородният метал успя да се възползва от по-слабия долар и по този начин възвърна част от загубените позиции.
Спот цената на метала се повиши с 0.54% до 1076.30 долара за тройунция. В предишните две сесии благородният метал записа понижение от 0.7%.
Американските фючърси със срок на доставка през февруари отбелязаха покачване от 0.71% до 1075.90.
Среброто също затвори на зелена територия. Металът поскъпна с 0.7%, достигайки 14.39 долара.
Паладият се повиши с 0.7% до 561.90 докато платината нарасна с 1.8 на сто до 883 долара за тройунция.
Петролът завърши седмицата на зелено. Черното злато успя да поскъпне до 37.8 долара за барел, отдалечавайки се от 11- годишното дъно.
Капиталови пазари
Фондовите пазари отвъд океана приключиха седмицата на червена територия. Водещите индекси записаха понижения в последния работен ден преди коледните празници. Dow Jones отбеляза спад от 0.29% до 17 552.17 пункта. S&P 500 се понижи с 0.16%, достигайки 2060.99.
Технологичният индекс Nasdaq успя да затвори с леко повишение, записвайки 0.05%ръст до 5048.5 пункта.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..