· Вниманието на инвеститорите продължава да е насочено към Китай след трудната седмица за световните пазари
· Активите убежища ще продължат да се търсят докато стоковите валути остават под натиск
· Двойката USD/CAD продължава възходящото си движение, тествайки зоната на 1,4190, достигната в началото на миналата седмица
Валутен пазар
EUR/USD се понижи до 1,0800 след публикуването на силните данни за заетостта в неселскостопанския сектор на САЩ в петък. Но по-късно двойката отбеляза повишение, достигайки 1,0930. USD/JPY успя да се покачи до 118,85, след което поевтиня. Двойката отвори на нива около 117,20-117,30 преди да се понижи до 116,70.
USD/CAD продължава със силното си представяне, достигайки нивото от 1,4190. Вниманието на инвеститорите ще се задържи върху Китай след трудната първа седмица на новата година за пазарите. Стоковите валути като австралийският долар и канадският долар ще останат под натиск.
Китайският юан бе в центъра на вниманието през миналата седмица. Отслабването на юана доведе до разпродажба на акции. В края на седмицата двойката USD/CNY завърши търговията на нива от 6,5939.
Суровини
Златото приключи седмицата с повишение. Основна причина за поскъпването бе силната волатилност на пазарите и най-вече спада на китайската фондова борса. Благородният метал приключи седмицата с ръст от 4,02%. В петък металът се търгуваше на нива около 1107 долара за тройунция.
Среброто записа по-слабо представяне в сравнение със златото. Металът завърши седмицата с повишение от едва 0,55%. В петък благородният метал се понижи с 2,23%,достигайки 13,96 долара.
Ниската ликвидност и фокусът върху златото бяха основна причина за понижението при платината. Благородният метал приключи седмицата на червена територия, поевтинявайки с 2,02%.
Основните метали реализираха спад поради опасенията, свързани с ръста на китайският брутен вътрешен продукт. Медта отбеляза понижение от 0,47% до 201,40 долара.
Цената на петрола в петък спадна с 1,14 на сто до 32,70 долара за барел. Черното злато завърши седмицата със спад от 13%.
Капиталови пазари
В Европа пазарите приключиха търговията на червено поради силния спад при петрола, който успя да засенчи силните данни за заетостта в неселскостопанския сектор в САЩ. Stoxx Europe 600 спадна с 1,5% в петък, а на седмична база реализира понижение от 6,7%. Това е най-големият седмичен спад от август 2011 година, когато инвеститорите имаха страхове, свързани с дълговата криза в Европа както и с понижаването на кредитния рейтинг на САЩ.
Фондовите пазари отвъд океана също затвориха с понижение от около 1%, приключвайки първата седмица от годината със сериозно поевтиняване. Индексите Dow Jones и S&P 500 записаха най-лошия годишен старт в историята.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..