Щатският долар бележи слабо повишение спрямо еврото и йената, тъй като предпазливото повишение на европейските акции въпреки нов солиден спад на борсата в Шанхай, върна малка част от инвеститорския риск-апетит, който беше силно разколебан от много негативното начало на годината за глобалните капиталови пазари.
Солидният сутрешен спад на китайския индекс Shangai Composite с над 5% доведе до първоначално ново поскъпване на еврото и йената, тъй като за пореден ден на търговия те загубиха статута си на "carry trade" валути - "евтини" (нисколихвени) валути, използвани за покупки на високодоходни финансови активи. Единната европейска валута поскъпна за кратко до десетдневен връх от 1,0969 долара, като в същото време "зелените пари" задълбочиха спада си до 5-месечно дъно около 116,67 японски йени.
Предпазливото повишение на европейските пазари на акции обаче компенсира част от новите загуби на щатската валута, оказвайки известна подкрепа и на т.нар. "стоково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долари.
"Зелените пари" отскочиха с повече от йена от сутрешното петмесечно дъно и преди началото на днешната американска търговия опитват стабилизация малко под 118,00 нивото. От своя страна еврото върна обратно под 1,0900 долара, но продължава да се търгува с близо 2 цента над неговите дъна около 1,0711/10 долара, достигнати на 5-и и 6-и януари.
Британската лира също се възползва от днешното временно спокойствие на европейските борси, отскачайки към 1,4586 долара от сутрешно поредно многогодишно дъно около 1,4490 долара (най-ниско ниво от средната на 2010-а година). В същото време еврото върна рязко назад към 0,7455 паунда от 11-месечен връх около 0,7553 нивото.
Известно негативно влияние върху единната европейска валута оказва и по-слабо от очакваното проучване на компанията Sentix, показващо рязко влошаване на икономическото доверие в еврозоната през януари до едногодишно дъно в резултат на нараснали опасения за икономическия растеж на Китай и негативното му отражение върху световната икономика.
При липсата на значими икономически данни от Европа и САЩ в началото на седмицата, търговията на валутните пазари ще остане подвластна на наличието или липсата на риск-апетит на глобалните капиталови пазари. До края на деня вниманието на инвеститорите ще бъде насочено и към изказвания на президентите на Фед на Атланта - Денис Локхарт и на Далас - Роб Каплан. И двамата американски централни банкери ще коментират икономическите условия и перспективи пред САЩ на фона на оповестения в петък силен доклад за състоянието на трудовия пазара в края на 2015-а година.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..