·Промяната на японските лихви до отрицателни нива даде сила на долара
·Високодоходните валути пострадаха най-много от поскъпването на зелените пари
·Очакванията за известно намаление на предлагането стабилизираха цената на петрола
Валутен пазар
БВП на САЩ за последното тримесечие излезе по-слаб от очакваното на нива от 0,7% (при прогнози за 0,8%), тъй като компаниите са намалили капиталовите инвестиции и се опитват да свалят нивата на запасите. За годината обаче ръстът е от 2,4% благодарение на силния ръст на потребителските разходи. Риск остава силата на долара и слабият ръст на световната икономика заради малката инфлация и спада на цените на петрола.
Доларът се засили на валутните пазари след изненадващото решение на ЯЦБ да намали лихвите до отрицателни нива. Двойката долар/йена силно нарасна и достигна 200-дневната пълзяща средна на 121,50. Решителен пробив на тези нива би отвел търговията към следващата съпротива при 123,70.
Високодоходните валути усетиха силно удара от повишението на зелените пари. Австралийският и новозеландският долар, както и британският паунд, загубиха 1% от стойността си. Австралийският долар намери известна подкрепа от покупки от фондове при 100-дневната пълзяща средна на 0,7146. Новозеландският долар консолидира около дъната при 0,65 като съпротива е 0,66.
Пазарът използва възможността да свали и единната валута. Евро/долар не успя да преодолее съпротивата при 100-дневната пълзяща средна на 1,0967 и слезе към нивата от 1,08.
Суровини
Златото нарасна, въпреки силния долар, но остава скептицизмът, че потенциалът за продължение на покачвването е слаб. В по-широк план обаче изглежда посоката се обръща и избледняват шансовете за слизане към нивата от 1000 долара за тройунция. Технически жълтият метал се търгува във възходящ, широк 50 долара, тренд, като между 1095 и 1105 долара има серия от подкрепи.
Среброто през цялата изминала седмица следваше златото и също нарасна.
Платината беше най-силно представилия се метал миналата седмица, въпреки известно теглене на печалби в петък. След покачване от 75 долара сега подкрепи са 858 и 850 долара.
При медта търговците намалиха големите къси позиции след данни от Китай, дали известна подкрепа на пазара.
Петролът нарасна за втора поредна седмица сред спекулации, че ще се намали предлагането. Очакванията са ОПЕК и Русия да обсъдят и приемат намаление на производството.
Капиталови пазари
ЯЦБ изненада пазарите като намали лихвите с 20 базови пункта до нива от -0,10% в опит да контрира рисковете за слаби растеж и инфлация. Решението даде подкрепа на капиталовите пазари и акциите нараснаха.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..